رهبران اسرائیل: تهدید تروریستی جمهوری اسلامی علیه اسرائیلی‌ها در ترکیه هنوز وجود دارد

۱۴۰۱/۳/۲۹

اسحاق هرتزوگ رییس‌جمهور اسرائیل و همچنین نفتالی بنت نخست وزیر این کشور تاکید کردند با وجود تلاش‌های صورت گرفته برای خنثی کردن «حملات تروریستی» جمهوری اسلامی علیه شهروندان اسرائیلی در ترکیه، همچنان خطر وقوع این حملات وجود دارد.

هرتزوگ روز یکشنبه ۲۹ خرداد در یک تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه از همکاری دو کشور برای خنثی کردن حملات جمهوری اسلامی علیه شهروندان اسرائیلی استقبال کرد.

رییس‌جمهور اسرائیل با این حال گفت تهدید علیه گردشگران اسرائیلی در ترکیه از بین نرفته و همکاری دو کشور به بازسازی اعتماد میان اورشلیم و آنکارا کمک کرده است.

کمی قبل از آن، نفتالی بنت در نشست هفتگی کابینه اسرائیل در این زمینه گفت: «ما در حال حاضر شاهد تلاش‌های ایران برای حمله به اسرائیلی‌ها در مکان‌های مختلف خارج از کشور هستیم. سرویس‌های امنیتی دولت اسرائیل در تلاشند حملات را قبل از انجام خنثی کنند.»

او افزود: «ما به حمله به کسانی که تروریست‌ها را اعزام می‌کنند ادامه خواهیم داد. قانون جدید ما این است: هر که می‌فرستد، هزینه‌اش را متحمل می‌شود.»

همچنین نخست وزیر اسرائیل گفت که دولت این کشور به شهروندانش هشدار داده که در مقطع کنونی از سفرهای غیرضروری به ترکیه خودداری کنند. او گفت: «خطر همچنان زیاد است. من از شهروندان اسرائیلی می‌خواهم مسئولیت شخصی خود را نشان دهند و از خود محافظت کنند.»

همزمان ژنرال الیعزر فرمانده پیشین نیروی دریایی اسرائیل اعلام کرد: «سپاه پاسداران در سال‌های گذشته هسته‌های تروریستی بسیاری در ترکیه ساخته که تاکنون عمدتا از آنها برای هدف قرار دادن مخالفان رژیم استفاده می‌کرد اما حالا می‌خواهد از این هسته‌ها علیه اسرائیل استفاده کند.»

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، اکنون در میانه تهدیدهای تروریستی جمهوری اسلامی، بیش از دو هزار اسرائیلی در استانبول به سر می‌برند.

این رسانه‌ها اعلام کردند که اخیرا نیروهای امنیتی اسرائیل گروهی از اسرائیلی‌ها را که در حال گذراندن تعطیلات خود در استانبول بودند، از دست یک تیم جمهوری اسلامی که در هتل منتظرشان بود، نجات دادند.

بر اساس گزارش رسانه‌های جمهوری اسلامی، حسین امیرعبداللهیان و مولود چاووش اوغلو وزیران خارجه جمهوری اسلامی و ترکیه روز یکشنبه تلفنی با هم گفت‌وگو کردند.

در خبر منتشر شده درباره این گفت‌وگوی تلفنی، اشاره‌ای به جزئیات موضوع‌های مورد بحث نشده، اما پیشتر وزارت خارجه ترکیه در واکنش به نگرانی مقام‌های اسرائیلی اعلام کرده که ترکیه «کشوری امن» است.

وزارت خارجه ترکیه چند روز پیش با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «مقام‌های مربوطه انواع تدابیر امنیتی لازم را در چارچوب سازوکارهای همکاری برای مبارزه علیه تروریسم انجام می‌دهند.»

هفته گذشته، یک مقام امنیتی اسرائیل از بازداشت چند نفر به ظن ارتباط با سپاه و برنامه‌ریزی علیه اهداف اسرائیلی در ترکیه خبر داد.

این اولین بار نیست که نگرانی‌هایی درباره حملات تروریستی جمهوری اسلامی علیه شهروندان اسرائیلی در خاک ترکیه به وجود آمده، اما این نگرانی‌ها به ویژه پس از کشته شدن حسن صیاد خدایی در تهران، بار دیگر افزایش یافته است.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز
خبر
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید