دادستان ویژه دادگاه ترور رفیق حریری از حزب‌الله لبنان خواست سه عضو خود را تحویل دهد

۱۴۰۱/۳/۲۸

نورمن فارل، دادستان ویژه دادگاه ترور رفیق حریری که با حمایت سازمان ملل ایجاد شده، از حزب‌الله لبنان خواست حبیب مرحی، حسین غنیسی و سلیم عیاش، سه عضو محکوم شده خود در این دادگاه را تحویل دهد.

فارل با انتشار بیانیه‌ای از جامعه بین‌الملل هم خواست که هر اقدامی لازم است، برای بازداشت این افراد انجام دهند.

او تأکید کرد صدور احکام درباره این سه عضو حزب‌الله، گام نهایی برای اجرای عدالت نیست.

روز ۲۶ خرداد اعلام شد دادگاه تجدید نظر رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، حبیب مرحی و حسین غنیسی، دو عضو گروه حزب‌الله لبنان را به طور غیابی به حبس ابد محکوم کرده است.

سلیم جمیل عیاش، دیگر عضو این گروه نیز سال ۱۳۹۹ به پنج بار حبس ابد محکوم شده بود.

دادگاه ویژه لبنان دادگاهی بین‌المللی است که بر اساس خواست شورای امنیت سازمان ملل و برای رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری تشکیل شد.

این دادگاه دی ماه سال ۱۳۹۲، ژانویه ۲۰۱۴ و نزدیک به هشت سال و نیم پس از ترور رفیق حریری، نخست وزیر وقت لبنان، محاکمه غیابی متهمان ترور نخست وزیر وقت این کشور از جمله چهار عضو شناخته شده حزب‌الله را آغاز کرد.

حدود سه سال و نیم بعد از آغاز محاکمه غیابی متهمان این پرونده، دست‌کم یکی از آنان، مصطفی بدرالدین، اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ در سوریه کشته شد.

رفیق حریری، نخست وزیر وقت لبنان، ۲۶ بهمن ماه سال۱۳۸۳، چهاردهم فوریه ۲۰۰۵، با انفجار یک کامیون مواد منفجره بر سر راه عبور خودرویش همراه با ۲۱ نفر از محافظان و همراهانش ترور شد. صدها تن در این انفجار مجروح شدند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
جهان‌نما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید