هشدار دوباره عفو بین‌الملل درباره احتمال قطع انگشتان ۸ زندانی؛ مأموران بینی یکی را شکستند

۱۴۰۱/۳/۲۷

سازمان عفو بین‌الملل ضمن هشدار دادن دوباره درباره احتمال قطع انگشتان دست هشت زندانی در ایران (زندان تهران بزرگ)، اعلام کرد مأموران بینی یکی از این زندانیان به نام هادی رستمی را در درگیری شکسته‌اند و اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.

عفو بین‌الملل بار دیگر هشدار داد حداقل هشت زندانی در تهران در معرض خطر قطع عضو، به‌طور مشخص قطع انگشتان دست هستند.

این سازمان تأکید کرد حکم دست‌کم سه تن از زندانیان در پی «اعتراف‌های ناشی از شکنجه» و دادگاه‌های ناعادلانه صادر شده است.

عفو بین‌الملل هویت هفت نفر را هادی رستمی، مهدی شاهیوند، مهدی شرفیان، امیر شیرمرد، مرتضی جلیلی، یعقوب فاضلی کوشکی و ابراهیم رفیعی ذکر کرد و نوشت که هویت یک نفر ناشناس است.

پیش از این آرش صادقی، فعال مدنی خبر داده بود اجرای حکم قطع انگشتان دست هفت زندانی در روز ۲۲ خرداد در زندان اوین به دلیل درگیری زندانیان با مأموران یگان زندان به تعویق افتاده است.

در همین حال عفو بین‌الملل اعلام کرد مأموران در این درگیری بینی هادی رستمی را شکستند و از آن تاریخ، خانواده این زندانی اطلاعی از وضعیتش ندارند.

این سازمان حقوق بشری پیش از این نیز از جامعه جهانی خواسته بود از تمام ابزارهای دیپلماتیک موجود برای توقف اجرای حکم قطع انگشتان دست این هشت نفر استفاده کنند.

با آنکه سازمان ملل متحد، سازمان عفو بین‌الملل و دیگر نهادهای حقوق بشری بارها خواهان توقف صدور و اجرای احکام قطع عضو در ایران شده‌اند اما صدور و اجرای چنین احکامی در کنار مواردی چون شلاق و سنگسار همچنان در قوه قضاییه جمهوری اسلامی ادامه دارد.

شبکه حقوق بشر کردستان سال ۹۹ خبر داده بود کسری کرمی، شهاب تیموری و مهرداد تیموری به اتهام «سرقت» به قطع انگشتان دست محکوم شده‌اند و پرونده آنها پس از تأیید حکم در دیوان عالی کشور، برای اجرا به دایره اجرای احکام ارسال شده است.

این سازمان همچنین اعلام کرده بود یک زندانی دیگر به نام آرش علی‌اکبری نیز به همین حکم محکوم شده و پرونده او پس از اعتراض، به دیوان عالی کشور ارسال شده است.

دادگستری استان مازندران هم اول آبان ماه سال ۹۸ از صدور حکم قطع دست یک زندانی به اتهام ۲۸ فقره سرقت از منازل شهرهای محمودآباد و نور خبر داده بود.

دو سال پیش از آن دادستانی مشهد از اجرای حکم قطع دست یک زندانی با گیوتین در زندان مرکزی شهر مشهد خبر داده بود.

تازه‌ترین خبرها

اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد
قصه مردم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید