ابراز بدبینی سناتورهای آمریکایی پس از نشست با رابرت مالی درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران

۱۴۰۱/۳/۲۵

سناتورهای حاضر در نشست کمیته روابط خارجی سنا با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پس از شنیدن توضیحات رابرت مالی و بحث‌های مطرح شده در این جلسه، نسبت به چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای ابراز نگرانی و بدبینی کردند.

رابرت مالی و برت مک‌گرک، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه و آفریقای شمالی کاخ سفید، در نشستی که روز چهارشنبه با اعضای کمیته روابط خارجی سنا داشتند، درباره روند مذاکرات احیای برجام توضیح دادند.

پولیتیکو به نقل از سناتورهای حاضر در این نشست گزارش داد که در این جلسه درباره گستره‌ای از گزینه‌های آینده درباره برنامه هسته‌ای ایران صحبت شد که شامل یافتن راه‌های دیپلماتیک دیگر، تشدید تحریم‌های تهران و همکاری با شرکای منطقه‌ای ایالات‌متحده است.

کریس کونز،‌ سناتور دموکرات، پس از این جلسه توجیهی گفت: «ایران از سازش‌های معقول برای بازگشت به برجام خودداری کرده است. فکر می‌کنم خواسته‌ها و اقدام‌های آنها به شدت نگران‌کننده است و به مسیر پیش‌رو خوش‌بین نیستم.»

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه، نیز نشست با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران را «کاملا نگران‌کننده» و رویکرد دولت بایدن در قبال جمهوری اسلامی را «فاجعه محض» خواند.

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه، نیز پس از این نشست گفت: «ایران علاوه ‌بر حملات مکرر علیه نیروها و تاسیسات دیپلماتیک ما، جوخه‌های آدم‌ربایی و ترور برای اسرائیلی‌ها مستقر کرده است. ما دیگر نمی‌توانیم رفتار این رژیم را نادیده بگیریم و باید مذاکرات احیای برجام را متوقف کنیم.»

مارکو روبیو،سناتور جمهوری خواه، در خلال این نشست به خبرنگار ایران اینترنشنال گفت: «قصد ندارم درباره این جلسه محرمانه صحبت کنم اما همانطور که بارها گفته‌ام، معتقدم که توافق با رهبری فعلی ایران قابل قبول نیست.»

کریس مورفی، سناتور دموکرات، نیز پیش از این نشست به ایران اینترنشنال گفت: «بدون توافق [برای احیای برجام] هیچ راهی جهت محافظت از آمریکا و متوقف کردن ایران در مسیر دستیابی به سلاح هسته‌ای وجود ندارد.»

مورفی با اشاره به اینکه اقدام دونالد ترامپ در خارج کردن آمریکا از برجام به پیشرفت سریع هسته‌ای ایران و رسیدن آن به سوخت کافی برای ساخت بمب اتم منجر شده، تاکید کرد ایالات‌متحده «هرچه سریع‌تر» باید به برجام برگردد.

در همین حال، دنی دانون، سفیر پیشین اسرائیل در سازمان ملل، به ایران ‌اینترنشنال گفت: اسرائیل مصمم است حتی اگر متحدانش هم کمک نکنند، به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای ندهد.

از سوی دیگر، یاییر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، در یک کنفرانس خبری ضمن تاکید بر لزوم بازگشت همه تحریم‌ها علیه ایران، گفت: «زمان آن رسیده که پرونده اتمی ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد بازگردد.»

نشست رابرت مالی با نمایندگان سنا در حالی برگزار می‌شود که جو بایدن قصد دارد در روزهای ۲۲ تا ۲۵ تیر، به اسرائیل، کرانه باختری و عربستان سعودی سفر می‌کند.

انتظار می‌رود بایدن در این سفر طیف وسیعی از مسائل، از جمله موضوع بازدارندگی در برابر تهدیدهای جمهوری اسلامی را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید