روزنامه اعتماد از احتمال حذف غذای گرم بیماران در بسیاری از مراکز درمانی خبر داد

۱۴۰۱/۳/۲۵

روزنامه اعتماد در گزارشی از قطع غذای برخی کارکنان بیمارستان‌های دولتی از سال گذشته خبر داد و نوشت ممکن است تأمین غذای گرم برای بیماران در بسیاری از مراکز درمانی غیرممكن شود.

این روزنامه به نقل از پرستار یک بیمارستان دولتی در مركز تهران نوشت که غذای کارکنان این بیمارستان قطع شده و تنها برای پرستاران شیفت‌های روزانه ۱۲ ساعته، ۱۵ هزار تومان به عنوان هزینه یک وعده غذا واریز می‌شود.

رییس یک بیمارستان خصوصی که نامش ذکر نشده نیز به این روزنامه گفت هزینه غذای این بیمارستان امسال نسبت به سال گذشته دو برابر شده و بر اساس قیمت جدید سه برابر خواهد شد.

رییس این بیمارستان پیش‌بینی کرد که در هفته‌های آینده بسیاری از بیمارستان‌ها، حتی آنهایی كه گوشت یخ‌زده وارداتی دریافت می‌کنند یا برنج غیرایرانی مصرف می‌كنند، قادر به تأمین غذای با كیفیت برای بیماران نخواهند بود.

یک منبع آگاه در وزارت بهداشت که نامش ذکر نشده نیز تأیید کرد: «ممكن است مراكز درمانی دولتی در مواردی دچار مشكل شوند.»

او در عین حال گفت: «حتما از بودجه دانشگاه‌های علوم پزشكی برای تأمین نیازهای رفاهی ضروری بیماران، تخصیص مناسب در‌ نظر گرفته خواهد شد.»

علی سالاریان، معاون سازمان نظام پزشکی نیز پیش‌بینی کرد کیفیت غذاهای بیمارستان‌ها کاهش یابد.

او گفت: «وقتی منابع مالی بیمارستان برای تأمین مواد غذایی گران، كافی نیست، از حجم غذا كاسته نخواهد شد بلكه كیفیت غذا كاهش خواهد یافت.»

پیش از این نیز عبدالرضا نوروزی، دبیر كار گروه كشوری توسعه علوم تغذیه، هشدار داده بوده بیماران بستری در ۶۰ بخش مراقبت ویژه در بیمارستان‌های کشور، کمتر از ۶۲ درصد کالری مورد نیاز و حدود ۵۴ درصد پروتئین مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند.

او تأکید کرده بود وضعیت در بخش‌های مراقبت‌های ویژه كودكان و نوزادان، بسیار بدتر است.

بر اساس این تحقیقات، شیوع سوءتغذیه حدود ۲۴/۵ درصد جمعیت بستری در بیمارستان‌ها را شامل می‌شود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

تیتر اول
اخبار
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید