کمک جدید تسلیحاتی یک میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین شامل موشک‌های ضدکشتی هارپون است

۱۴۰۱/۳/۲۵

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین از اعطای یک میلیارد دلار تسلیحات جدید آمریکا به اوکراین شامل سامانه‌های موشک ضد کشتی هارپون و نیز ارائه یک بسته ۲۲۵ میلیون دلاری کمک‌های بشردوستانه به این کشور خبر داد.

بایدن در بیانیه‌ای پس از اتمام تماس ۴۱ دقیقه‌ای خود با زلنسکی گفت ضمن صحبت درباره جنگ وحشیانه و حملات مداوم روسیه علیه اوکراین، تاکید کردم که اوکراین از دموکراسی، حاکمیت و تمامیت ارضی خود دفاع می‌کند، و ایالات متحده همچنان در کنار اوکراین خواهد ایستاد.

بایدن افزود که ایالات متحده یک میلیارد دلار دیگر به عنوان کمک امنیتی به اوکراین ارائه می‌کند که از جمله شامل توپخانه و مهمات توپخانه، تسلیحات دفاعی ساحلی و سامانه‌های موشکی پیشرفته است.

همزمان پنتاگون نیز اعلام کرد که جدیدترین بسته کمک‌ تسلیحاتی آمریکا به اوکراین شامل ۱۸ توپ هویتزر و۳۶ هزار گلوله و مهمات آن، دو سیستم دفاعی ساحلی هارپون، راکت‌های توپخانه، رادیوهای امن، هزاران دستگاه دید در شب و بودجه برای آموزش نیروهاست.

رییس‌جمهوری آمریکا در بیانیه روز چهارشنبه خود با تاکید براینکه ما همچنان به حمایت از مردم اوکراین که زندگی‌شان در جنگ روسیه علیه این کشور از بین رفته متعهدیم، از اعطای ۲۲۵ میلیون دلار کمک بشردوستانه به مردم اوکراین خبر داد.

به گفته بایدن در این بسته کمکی شامل آب آشامیدنی سالم، تجهیزات حیاتی پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی، غذا، سرپناه و پول نقد برای خرید اقلام ضروری خانواده‌های اوکراینی است.

کمک جدید تسلیحاتی و بسته بشردوستانه آمریکا به اوکراین همزمان با دیدار لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده با متحدانش در بروکسل ارائه می‌شود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
جهان‌نما
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید