وزارت خارجه آمریکا به ایران‌اینترنشنال: منتظریم ایران موضوع‌های فرابرجامی را رها کند

۱۴۰۱/۳/۲۴

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، به سمیرا قرایی از ایران‌اینترنشنال گفت که اگر جمهوری اسلامی خواسته‌های فرابرجامی خود را کنار بگذارد، ایالات‌متحده خیلی سریع می‌تواند به برجام بازگردد.

پرایس در نشست خبر سه‌شنبه خود با اشاره به اینکه که ایالات‌متحده و ایران از طریق انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس غیرمستقیم هستند گفت آمریکا و اروپا منتظر «پاسخ سازنده ایران درباره احیای برجام و رها کردن موضوعات فرابرجامی» هستند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه العربیه گفت مذاکرات آژانس با ایران به «بن‌بست» رسیده است.

گروسی هشدار داد: «تشدید تنش‌ها به هیچ طرفی در مذاکرات احیای برجام کمک نمی‌کند.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «ایران با حذف دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای کار ما و همچنین شفافیت را تضعیف می‌کند.»

او خاطرنشان کرد که ایران در حال ساختن توانایی‌های هسته‌ای خود است اما به آستانه ساخت بمب نرسیده است.

گروسی تاکید کرد یافتن آثار اورانیوم در تاسیسات ایران، یک موضوع فنی است، نه سیاسی و متهم کردن آژانس به سیاسی‌کاری بخشی از بازی فشار از سوی جمهوری اسلامی است.

پیشتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی هیچ‌گاه از میز مذاکره فرار نکرده گفت: با وجود استمرار تبادل پیام‌های غیرمستقیم بین تهران و واشنگتن و علیرغم پیشرفت‌هایی که در مسیر این گفت‌وگوها قرار داشت، آمریکا به یکباره تصمیم گرفت قطعنامه‌ای را در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه داد.

او افزود: «با وجودی که طرف آمریکایی به ما اعلام کرد که این قطعنامه خالی از محتواست، ولی نفس قطعنامه باعث شد که ما طرف آمریکایی را از این کار بر حذر کنیم.»

در همین حال، محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت ایران جلوی نظارت آژانس را نگرفته، بلکه دوربین‌های فراپادمانی را بسته است.

او گفت: « مشکلی برای ادامه تعامل با آژانس نداریم البته در صورتی که آن‌ها به تعهدات خود در برجام عمل کنند.»

از سوی دیگر، بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، گفت کشورهای عربی منطقه که نگران تهدیدهای ایران هستند باید به همراه اسرائیل و تحت رهبری آمریکا یک نیروی منطقه‌ای برای مقابله با جمهوری اسلامی تشکیل دهند.

در همین حال، جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا و سفیر پیشین این کشور در سازمان ملل، به ایران اینترنشنال گفت اگر دولت جو بایدن به توافق هسته‌ای با ایران برگردد، اسرائیل احساس خطر خواهد کرد و احتمال جنگ بین جمهوری اسلامی و اسرائیل افزایش خواهد یافت.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که جو بایدن قصد دارد در روزهای ۲۲ تا ۲۵ تیر، به اسرائیل، کرانه باختری و عربستان سعودی سفر می‌کند.

انتظار می‌رود بایدن در این سفر طیف وسیعی از مسائل، از جمله موضوع بازدارندگی در برابر تهدیدهای جمهوری اسلامی را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید