گزارش کانال ۱۳ از خروج مخفیانه و فوری چند شهروند اسرائیل از ترکیه

۱۴۰۱/۳/۲۴

کانال ۱۳ اسرائیل گزارش داده که هفته گذشته ماموران امنیتی اسرائیل به دلیل تهدیدهای جمهوری اسلامی، شماری از شهروندان این کشور را به طور مخفیانه از ترکیه خارج کردند.

بر اساس گزارشی که روز دوشنبه ۲۳ خرداد از کانال ۱۳ اسرائیل پخش شد، هفته گذشته دست‌کم دو شهروند اسرائیلی به طور اضطراری و در همراهی ماموران امنیتی این کشور ترکیه را ترک کردند.

بنابر این گزارش، یک زن اسرائیلی که در حال بازدید از یک بازار در استانبول بود تماسی از یک مقام ارشد اسرائیل دریافت کرد که از او می‌خواست به هتلش برنگردد زیرا ماموران ایرانی در انتظار بازگشت او و همسرش به هتل هستند.

این زوج را حدود ۱۰ مامور اسرائیلی به فرودگاه منتقل کردند و آنها ناچار شدند بدون وسایل شخصی‌شان که در هتل مانده بود از ترکیه به اسرائیل بازگردند.

درباره هویت این زوج جزییاتی منتشر نشده و روشن نیست که آیا آنها مشخصا هدف حمله‌ای خاص بوده‌اند یا فقط به دلیل اسرائیلی بودن‌شان در معرض خطر قرار داشته‌اند.

همچنین به گفته کانال ۱۳، مشخص نیست که با چند شهروند اسرائیلی تماس مشابهی گرفته شده و از آنها خواسته شد فورا ترکیه را ترک کنند.

روز یکشنبه یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، با اشاره به تلاش جمهوری اسلامی برای حمله به گردشگران اسرائیلی، به شهروندان این کشور توصیه کرد فعلا از سفر به ترکیه اجتناب کنند زیرا «این یک خطر واقعی و فوری است».

به گزارش کانال ۱۳، هشدار عمومی به درخواست مقام‌های ترکیه با تاخیر صورت گرفت زیرا آنها خواستار زمان لازم برای رویارویی با این شرایط شده بودند.

وزیر خارجه اسرائیل در سخنان روز یکشنبه‌اش از تلاش‌های ترکیه برای حفاظت از شهروندان اسرائیلی تشکر کرد.

او اشاره‌ای به جزییات نکرد اما یک مقام امنیتی اسرائیل به رویترز گفت که ماموران امنیتی ترکیه چندین مظنون عملیات سپاه پاسداران را دستگیر کرده‌اند.

در هفته‌های قبل نیز گزارش‌هایی درباره خروج فوری شهروندان اسرائیلی منتشر شده بود.

از جمله دو هفته پیش کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد که ماموران امنیتی این کشور با بیش از ۱۰۰ شهروند اسرائیلی در ترکیه مستقیما تماس گرفته و از آنها خواسته بودند ترکیه را ترک کنند.

اسرائیل از حدود ده روز پیش سطح هشدار درباره سفر شهروندانش به ترکیه را افزایش داده است.

نگرانی اسرائیل از حمله به اهدافش در خاک ترکیه به ویژه پس از کشته شدن حسن صیاد خدایی، از فرماندهان واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران، افزایش یافته است.

حسن صیاد خدایی اول خرداد در خیابانی در نزدیکی خانه‌اش در تهران به ضرب گلوله کشته شد و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، از جمله ابراهیم رئیسی و فرمانده کل سپاه پاسداران، اسرائیل را مسئول کشته شدن او معرفی کردند و وعده دادند انتقام خواهند گرفت.

چندی پیش، روزنامه هاآرتص در گزارشی تحلیلی نوشت برخلاف تیم‌های قبلی ایران که در تلاش برای هدف قرار دادن دیپلمات‌ها و بازرگانان اسرائیلی در ترکیه بودند، این بار آنها به دنبال حمله به گردشگران و شهروندان عادی اسرائیل هستند

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خلاصه خبرها
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید