جان بولتون به ایران‌اینترنشنال:درصورت احیای برجام، احتمال جنگ ایران و اسرائیل بیشتر می‌شود

۱۴۰۱/۳/۲۴

جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا و سفیر پیشین این کشور در سازمان ملل، به ایران اینترنشنال گفت اگر دولت جو بایدن به توافق هسته‌ای با ایران برگردد، اسرائیل احساس خطر خواهد کرد و احتمال جنگ بین جمهوری اسلامی و اسرائیل افزایش خواهد یافت.

جان بولتون در گفت‌وگو با فرداد فرحزاد گفت: «اگر دولت بایدن به برجام برگردد، اشتباه بزرگی مرتکب خواهد شد، زیرا اسرائیل احساس خطر خواهد کرد و احتمال تبدیل شدن جنگ نیابتی ایران و اسرائیل به جنگی واقعی بالا خواهد رفت.»

بولتون خاطرنشان کرد: «شرایط منطقه در ارتباط با تهدیدهای ایران به نقطه‌ای بسیار جدی رسیده، اما فکر نمی‌کنم در کوتاه‌مدت در خاورمیانه جنگی تمام عیار رخ دهد.»

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در عین حال گفت: «هیچ احتمال جدی برای جنگ بین ایران و آمریکا وجود ندارد، زیرا این برای جمهوری اسلامی به منزله خودکشی خواهد بود.»

او افزود: احتمال احیای برجام خیلی کم است و در صورت شکست مذاکرات وین، از یک سو امکان دارد «اسرائیل یا سایرین» برای توقف برنامه هسته‌ای ایران دست به «اقدام مخفیانه یا آشکار» بزنند و از سوی دیگر تحریم‌ها نیز علیه جمهوری اسلامی افزایش خواهد یافت.

جان بولتون در واکنش به اظهارات وزیر خارجه ایران مبنی بر اینکه دولت آمریکا به جمهوری اسلامی اطمینان داده بود که قطعنامه شورای حکام آژانس خالی از محتواست گفت: باید مشخص شود این منبع داخلی در دولت آمریکا از چه زمانی و در چه حدی توانسته به تهران منفعت برساند، زیرا چنین اقداماتی به تلاش‌های بین‌المللی برای حفظ امنیت جهانی آسیب می‌زند.

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا تاکید کرد: «تا رژیم در ایران تغییر نکند، برنامه جمهوری اسلامی برای تهدید جهان ادامه خواهد یافت.»

بولتون خاطرنشان کرد: به دلیل ۴۰ سال حکومت ملاها، ایران اپوزیسیون قوی ندارد، اما درصورت سرنگونی جمهوری اسلامی، مردم ایران قادرند با برگزاری انتخابات برای خود تصمیم بگیرند.

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، به سمیرا قرایی از ایران‌اینترنشنال گفت که ایالات‌متحده و ایران از طریق اتحادیه اروپا در تماس غیرمستقیم هستند. او افزود: «ایالات متحده منتظر پاسخ سازنده ایران درباره احیای برجام و رها کردن موضوعات فرابرجامی است.»

از سوی دیگر، کریس مورفی، سناتور دموکرات، به ایران‌اینترنشنال گفت: «اگر برجام احیا نشود، فاجعه‌بار خواهد بود. جمهوری‌خواهان هنوز به جای این توافق دیپلماتیک، برای چگونگی محافظت از منطقه و جهان در برابر خطر سلاح‌های هسته‌ای گزینه‌ای ارائه نکرده‌اند.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه العربیه گفت مذاکرات آژانس با ایران به «بن‌بست» رسیده است.

گروسی هشدار داد: «تشدید تنش‌ها به هیچ طرفی در مذاکرات احیای برجام کمک نمی‌کند.»

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
اخبار
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید