انفجار در مجتمع کربنات سدیم فیروزآباد؛ پایان عملیات اطفاء، نامعلوم بودن شمار دقیق مصدومان

۱۴۰۱/۳/۲۴

گزارش‌های مردمی رسیده به ایران اینترنشنال از استان فارس، از جان باختن برخی مجروحان انفجار در مجتمع کربنات سدیم فیروزآباد خبر می‌دهند. مقام‌های رسمی این گزارش‌ها را تأیید نکرده‌اند.

مهرداد شریفی، معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز تازه‌ترین آمار مربوط به حادثه انفجار در کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد را اعلام کرد. به گفته او، این سانحه در مجموع ۱۴۹ مصدوم داشته که با ترخیص ۱۲۶ نفر، در حال حاضر ۲۳ مصدوم بستری‌اند.

با وجود گذشت حدود ۲۴ ساعت از حادثه نشت گاز و وقوع انفجار در کارخانه کربنات سدیم واقع در فیروزآباد استان فارس، علت حادثه و وضع مصدومان و جان‌باختگان احتمالی آن همچنان در ابهام است و مقامات مختلف آمارهای متفاوتی درباره شمار مصدومان ارائه می‌کنند اما همگی تأکید دارند که این حادثه جان‌باخته‌ای نداشته است.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس، عملیات آتش‌نشانی برای اطفاء و مهار نشتی و لکه‌گیری در کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد به پایان رسیده است.

خلیل عبداللهی گفت یکی از مخازن گاز کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد دچار حادثه شد که به دنبال آن ١١٩ نفر مصدوم شدند.

تعداد مصدومان این حادثه که روز دوشنبه ۲۳ خرداد رخ داد بیش از ۱۳۰ نفر هم گزارش شده است. گرچه مقام‌ها و منابع رسمی تأکید دارند که کسی در این حادثه جان خود را از دست نداده اما منابع غیررسمی از جان‌باختن شماری از مصدومان خبر می‌دهند.

آسیب‌دیدگاه این حادثه به شکل‌های مختلف از جمله با هلی‌کوپتر به مراکز درمانی انتقال داده شده‌اند و بر اساس برخی گزارش‌ها، شماری از این افراد دچار یخ‌زدگی شده‌اند.

به گفته عبداللهی، «با حضور سریع و به موقع» عوامل امداد، ضمن انجام عملیات برای متوقف کردن نشت گاز، انتقال مصدومان به مراکز درمانی انجام شده است.

او گفت: «مصدومان این حادثه بیشتر در زمینه‌های تنفسی ناشی از گاز نیتروژن آسیب دیدند که این گاز خطری ندارد.»

روز گذشته و به دنبال این حادثه، محور فیروزآباد به شیراز بسته شد که مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس از بازگشایی آن خبر داد.

در پی وقوع انفجار در مجتمع کربنات سدیم فیروزآباد، مقام‌های استان فارس در اولین واکنش‌ها شمار مصدومان این حادثه را دست‌کم ۱۳۰ نفر اعلام کردند.

گزارش‌هایی درباره گسترده‌تر بودن آمار قربانیان منتشر شده و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هم گفته این حادثه امنیتی نبود.

انفجار در این مجتمع که کمتر از دو سال از راه‌اندازی آن می‌گذرد عصر دوشنبه ۲۳ خرداد روی داد و خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی علت آن را «ترکیدگی لوله اتصال به مخزن بر اثر نشت نیتروژن و پس از آن آتش‌سوزی یکی از مخازن نیتروژن» گزارش کرد.

در ساعات اولیه آمار متفاوتی از مصدومان این انفجار منتشر شد و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شامگاه دوشنبه گفت تعداد مصدومان به ۱۳۰ نفر رسیده است.

شریفی افزود: «تاکنون ۱۳۰ مصدوم به بیمارستان قائم منتقل شدند که از این تعداد حدود ۱۱۴ مصدوم ترخیص شدند.»

او تأکید کرد هیچ مورد فوتی‌ای در این حادثه گزارش نشده است.

با این حال شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی شمار مصدومان را بسیار بیش از آمار رسمی گزارش کرده و از تعدادی فوتی در این حادثه خبر داده‌اند.

تصاویری نیز از تجمع خانواده‌های کارگران این مجتمع در برابر بیمارستان قائم منتشر شده است.

در همین حال یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس «امنیتی بودن» این حادثه را رد کرد.

ابراهیم عزیزی، نماینده شیراز و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، به خبرگزاری ایرنا گفت: «نباید نگاه امنیتی به این موضوع داشته باشیم. اتفاقی رخ داده و ستاد بحران و دستگاه‌های مربوطه هم در حال رسیدگی هستند.»

در همین حال گزارش‌هایی درباره مسدود شدن مسیرهای اطراف این کارخانه و همچنین محدودیت اطلاع‌رسانی در برخی مراکز درمانی منتشر شده است. اما این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: «به طور طبیعی ملاحظات محدود کننده‌ای در محور فیروزآباد به خاطر امدادرسانی انجام شده و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.»

مجتمع کربنات سدیم در آذر ۹۹ در فیروزآباد، واقع در ۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز، راه‌اندازی شد.

تازه‌ترین خبرها

اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد
قصه مردم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید