هجوم خودروسازان برای خرید محصولات اولیه، همزمان با افزایش دوباره قیمت خودرو

۱۴۰۱/۳/۲۲

همزمان با افزایش دوباره قیمت خودرو در ایران، روزنامه دنیای اقتصاد اعلام کرد خودروسازان با وجود نداشتن امید به رشد تولید در آینده نزدیک، اما «از ترس افزایش قیمت» محصولات اولیه، خرید این محصولات را برای پر کردن انبارهای خود افزایش داده‌اند.

خبرگزاری تسنیم روز یکشنبه خبر داد که افزایش قیمت دلار باعث افزایش قیمت یک تا سه میلیونی خودرو شده اما «خبری از معاملات نیست و مشتریان منتظر تعیین تکلیف بازار هستند.»

بر اساس این گزارش، اکنون در بازار ایران، شاهین ۳۸۶ میلیون تومان، کوئیک‌آر ۲۲۶ میلیون تومان، تیبا صندوقدار ۱۹۵ میلیون تومان، تیبادو ۲۰۷ میلیون تومان و ساینا ۲۱۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

در محصولات ایران‌خودرو نیز سمند ال‌ایکس با قیمت ۳۰۴ میلیون تومان، سمند ال‌ایکس با موتور ای‌اف‌سون ۳۴۹ میلیون تومان، رانا پلاس ۳۰۸ میلیون تومان، پژو۲۰۷ دنده‌ای ۴۰۷ میلیون تومان، دنا پلاس توربو اتوماتیک ۵۰۹ میلیونتومان و دنا معمولی ۴۰۳ میلیون تومان معامله می‌شود.

تسنیم در گزارش خود با اشاره به افزایش قیمت خودرو نوشت که «نامعلوم‌بودن بندها و مفاد واردات خودرو بر آشفته‌بازار خودرو اثر گذاشته است.»

همزمان روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت که خودروسازان به دلیل نگرانی از افزایش قیمت مواد اولیه «به دنبال تامین قطعات و پر کردن انبارهای خود» هستند.

با این حال، این روزنامه با اشاره به آمار اتاق بازرگانی نوشت خودروسازان «با توجه به شرایط کنونی امیدی به رشد تولید در آینده نزدیک ندارند.»

همچنین امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، روز یکشنبه خبر حذف قرعه‌کشی خودرو را تایید کرد و افزود تا آخر شهریورماه تقریبا ۵۰ مدل فروش خودرو از دایره قرعه‌کشی خارج می‌شوند.

رسانه‌ها تصویر نامه سازمان بازرسی کل کشور به وزارت صمت را منتشر کردند که در آن، به آشفتگی در قرعه کشی خودرو اعتراض شده است.

بر اساس این نامه، به ۱۲ هزار و ۱۹۳ نفر اعلام شده که برنده قرعه‌کشی شده‌اند اما سپس به آنان اطلاع داده شده که جزو منتخبان رزرو نیستند.

فروش فوق‌العاده خودرو در ایران از سال ۹۹ با قرعه‌کشی و با حضور نمایندگان دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان بازرسی کشور، مراجع قضایی و نمایندگان سازمان حمایت از مصرف کنندگان برگزار خواهد شد.

پربیننده‌ترین‌ها

انسان، زمین، فردا
قصه مردم
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید