ماهان ارتباط با هواپیمای توقیف‌شده در آرژانتین را تکذیب کرد؛ انتشار اسامی خدمه‌های ایرانی

۱۴۰۱/۳/۲۲

در حالی که شرکت هواپیمایی ماهان ارتباط خود با یک هواپیمای توقیف شده در آرژانتین را رد کرد، یک رسانه اسرائیلی اسامی و شماره‌های پاسپورت خدمه‌های ایرانی این هواپیما را که متهم به عضویت در نیروی قدس سپاه پاسداران هستند، منتشر کرد.

امیرحسین ذوالانواری سخنگوی شرکت هواپیمایی ماهان روز یکشنبه ۲۲ خرداد به رسانه‌های ایران گفت: «مالکیت بوئینگ ۷۴۷ توقیف شده در آرژانتین هیچ ارتباطی با هواپیمایی ماهان ندارد.»

او ادامه داد: «این هواپیما یک سال است که به یک شرکت ونزوئلایی فروخته شده و توقیف این هواپیما با نام هواپیمایی ماهان اهداف سیاسی دارد.»

در حالی که پنج خدمه این هواپیما ایرانی بوده‌اند، سخنگوی ماهان اضافه کرد کرد: «خدمه‌ این پرواز نیز در اختیار شرکت هواپیمایی ونزوئلایی بوده و هیچ ارتباطی با هواپیمایی ماهان ندارد.»

همزمان اسرائیل هیوم اسامی و مشخصات پاسپورت خدمه‌های ایرانی هواپیمای توقیف‌شده ماهان در آرژانتین را منتشر کرد.

بر اساس گزارش این رسانه اسرائیلی، محمد خسروی عراق، غلامرضا قاسمی، مهدی موسلی، سعید ولی زاده و ابوالباسط محمدی نام‌های این پنج خدمه ایرانی است.

پیشتر آنیبال فرناندز، وزیر امنیت آرژانتین، روز شنبه در توییتی از توقیف یک هواپیمای بویینگ ۷۴۷ تحت تحریم آمریکا، که متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان و در اجاره ونزوئلا است، در یک فرودگاه شهر بوئنوس‌آیرس خبر داد.

همچنین طبق گزارش‌ وب‌سایت خبری لاپنزا دلارا، این پرواز از مکزیک آمده بود و برخی خدمه آن با نیروی قدس سپاه پاسداران مرتبط هستند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در سال ۲۰۰۸ شرکت هواپیمایی ماهان ایر را به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران مورد تحریم قرار داده است.

آمریکا می‌گوید سپاه پاسداران از هواپیماهای شرکت ماهان برای ارسال سلاح‌ برای گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامی منطقه‌ای استفاده می‌کند.

برخی از کارشناسان در واکنش به توقیف هواپیمای ماهان در آرژانتین، احتمال استفاده از این هواپیما برای قاچاق مواد مخدر را مطرح کرده‌اند.

خبر ورزشی
انسان، زمین، فردا
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید