بازداشت ۳۱ نفر به اتهام اخلال در بازار هم‌زمان با افزایش قیمت دلار به ۳۳ هزار تومان

۱۴۰۱/۳/۲۲

همزمان با افزایش قیمت دلار به ۳۳ هزار تومان، جانشین پلیس امنیت اقتصادی از بازداشت ۳۱ نفر به اتهام انجام « معاملات فردایی» ارز خبر داد.

سهراب بهرامی، جانشین پلیس امنیت اقتصادی، گفت که « ۳۱ نفر از سرشاخه‌های معاملات فردایی دستگیر و تعدادی از عناصر فعال در این بازار نیز با همکاری بانک مرکزی و مراجع قضایی شناسایی شدند.»

او تاکید کرد که معاملات فردایی طلا و ارز «غیرقانونی و قمارگونه» است و باعث ایجاد «تقاضای کاذب» در بازار و افزایش قیمت ها می‌شود.

در روزهای گذشته نیز پلیس امنیت اقتصادی از بازداشت حدود ۲۰ نفر به اتهام انجام « معاملات فردایی» ارز خبر داده‌ بود.

دلار فردایی یا دلار پشت خطی به دلاری گفته می‌شود که در همان روز معامله شده، اما تحویل آن فردا انجام می‌شود.

رسانه های ایران ۲۱ فروردین خبر داده بودند که بر اساس قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز معاملات فردایی طلا و ارز غیرقانونی است.

در ماده ۱۲ این قانون آمده است: «معامله ارز در صرافی یا غیر آن‌ که تحویل ارز و مابه‌ازای آن به روز یا روزهای آینده موکول شده ولی به تحویل ارز منجر نمی‌شود یا از ابتدا قصد تحویل ارز وجود نداشته است و قصد طرفین تنها تسویه تفاوت قیمت ارز باشد، جزو مصادیق قاچاق ارز خواهد بود.»

همزمان با افزایش قیمت دلار، برخورد امنیتی با فعالان این بازار نیز در هفته‌های اخیر شتاب و شدت بیشتری گرفته است.

قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد فروش ارز در تهران روز شنبه با ثبت رقم ۳۲ هزار و ۸۰۰ تومان، به بالاترین قیمت تاریخی خود رسید و افزایش قیمت آن ادامه دارد.

برخی رسانه‌ها پیش‌بینی کرده بودند پس از صدور قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قیمت دلار در ایران افزایش یابد.

رسانه‌های داخلی پیشتر نوشته بودند چالش‌های جدید در راه احیای برجام و گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره افزایش چند برابری میزان اورانیوم غنی شده در ایران، بر بازار دلار و سکه تأثیرگذار است.

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید