تجمع دوباره بازنشستگان؛ ۶۱ اقتصاددان: اصرار بر حذف یارانه‌ها کاسه صبر مردم را لبریز می‌کند

۱۴۰۱/۳/۲۱

همزمان با تجمع دوباره بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران، ۶۱ اقتصاددان و مدیر اقتصادی سابق، هشدار دادند که اصرار بر حذف یارانه‌ها «در این دوران فلاکت‌بار، کاسه صبر مردم را لبریز خواهد کرد.»

جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی، روز شنبه ۲۱ خرداد در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به افزایش نیافتن حقوقشان متناسب با میزان تورم، تجمع کردند.

«توپ تانک فشفشه/ وزیر باید گم بشه»، «نه غزه نه لبنان/ ستم دیده همین جاست»، «دولت مردم فریب/ حق ما را پس بده» و «وزیر بی‌کفایت/ خجالت خجالت» از جمله شعارهای حاضران بود.

بازنشستگان مطالباتی از جمله افزایش حقوق به میزان نرخ واقعی سبد معیشت دارند و می‌گویند دولت حتی حاضر نیست مصوبه شورای عالی کار مبنی بر افزایش ۳۸ درصدی برای غیرحداقل‌بگیران را رعایت کند.

در همین حال اتحادیه آزاد کارگران در بیانیه‌ای به افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر تأمین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری اعتراض کرد. افزایش دستمزد کارگران غیرحداقل‌بگیر ۳۸ درصد اعلام شده بود. در این بیانیه تأکید شد که حقوق کارگران و بازنشستگان حداقل‌بگیر با وجود این افزایش هنوز زیر شش میلیون تومان است.

بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در روزهای گذشته در ادامه اعتراضات به محقق نشدن مطالباتشان، در چند شهر ایران تظاهرات کردند و در کنار دیگر شعارهای حکومتی، شعار «مرگ بر رئیسی» سر دادند.

پس از حذف یارانه‌ها نیز اعتراضات ضد حکومتی در چند استان ایران برگزار و از سوی مأموران امنیتی سرکوب شد.

در همین حال ۶۱ اقتصاددان و مدیر سابق اقتصادی در نامه‌ای ضمن واکنش نشان دادن به سیاست دولت ابراهیم رئیسی مبنی بر «جراحی اقتصادی»، هشدار دادند که «روند آشفتگی اجتماعی و نگرانی عمومی مردم از تأمین معیشت و پایداری کسب‌وکارهای خود، به مرحله انفجاری رسیده است.»

این اقتصادانان تأکید کردند: «وضعیت کشور بسیار شکننده است و اصرار بر حذف یارانه‌ها در این دوران فلاکت‌بار، کاسه صبر مردم را لبریز خواهد کرد و نظام و دولت را رویاروی مردم قرار خواهد داد.»

در این نامه با اشاره به برخی آمارها تأکید شد که «وضعیت اقتصادی ایران بر اساس مجموعه گسترده‌ای از شواهد، بسیار نگران‌کننده است و چشم‌اندازی برای بهبود و برون‌رفت از آن نیز وجود ندارد.»

این اقتصاددانان در پایان نامه خود تأکید کردند که «اصلاحات موفق قیمتی مستلزم مسوولیت‌پذیری گسترده همه ارکان حکومت، مشارکت مردم در تصمیمات، استفاده از دانش نخبگان و ارتباط گسترده با دنیا بر اساس موازین جهانی است.»

محمد ستاری‌فر، محمدحسین شریف‌زادگان، مهدی پازوکی، احمد عزیزی، علی قنبری، حجت‌الله میرزایی و بهروز هادی زنوز از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
تیتر اول
قدرت کلمات

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید