سازمان حفاظت محیط زیست ساخت‌وساز و جاده‌کشی در میانکاله را تکذیب کرد

۱۴۰۱/۳/۱۸

داریوش گل علیزاده، سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، گزارش‌ها درباره جاده‌کشی و ساخت‌وساز در میانکاله در استان مازندران را تکذیب کرد. تصاویر منتشر شده از این منطقه اما خبر از انجام عملیات عمرانی در محل می‌دهند.

علیزاده در یک برنامه تلویزیونی گفت: «دولت پیگیر این است که این اتفاق رخ ندهد. ارزش جزیره میانکاله خیلی بیشتر از یک فعالیت صنعتی است حتی اگر این فعالیت بسیار اقتصادی و پربازده باشد.»

او به وقوع سیل‌های مکرر در شمال ایران اشاره کرد و ادامه داد: «شمال کشور نباید سیل داشته باشد و دلیل آن هم تبدیل اراضی کشاورزی به ویلا است.»

در روز ۲۳ فروردین ماه، اعلام شد که با حکم دادستانی، اجرای عملیات احداث پتروشیمی میانکاله متوقف شده و ادامه فعالیت، منوط به صدور مجوز سازمان حفاظت محیط زیست است.

با این حال خبرگزاری ایسنا روز جمعه گذشته در گزارشی نوشت عملیات ساخت این پتروشیمی به‌ طور کامل متوقف نشده و حدود ۳۰ نفر از نیروهای خدماتی، راننده کامیون و تراکتور و ...، به مرتع حسین‌آباد رفت و آمد دارند.

روز شنبه نیز مژگان جمشیدی، روزنامه‌نگار، در توییتر خود با انتشار تصویری نوشت: «دولت بار دیگر با سوء استفاده از ایام تعطیلی رسمی، این بار ساخت جاده دسترسی بندر ترکمن به جزیره اَشوراده را در داخل تالاب بین‌المللی میانکاله آغاز کرد.»

پیشتر استاندار مازندران و همچنین امام جمعه بهشهر به شدت به مخالفان این پروژه حمله کردند و در نماز جمعه بهشهر نیز طوماری برای امضا در حمایت از این طرح ارائه شد.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، روز چهارشنبه ۲۴ فروردین در جلسه علنی مجلس گفت: «یک سرمایه‌گذار در دولت مجوز گرفته و چند ۱۰ میلیارد سرمایه‌گذاری کرده، بعد یکی می‌گوید که فلان موضوع دوباره بررسی شود و کار متوقف می‌شود. اگر مشکلی بوده چرا زمین پروژه را به نام او کرده‌اید؟»

در تصویر نامه منتشر شده از سازمان محیط زیست در رسانه‌ها پیشنهاد انتقال این پتروشیمی به دامغان در استان سمنان منتشر شده است.

غلامرضا شریعتی، نماینده بهشهر در مجلس اما در واکنش به این نامه گفت که این استان آب لازم برای پتروشیمی را ندارد و این اقدام اشتباه است.

به گفته نماینده بهشهر، در صورت اجرای پتروشیمی در سمنان، به ناچار آب از سرچشمه رودخانه‌های استان مازندران به سمنان منتقل خواهد شد و ساخت سد فینسک که محل اختلاف مازندران و سمنان است و ساخت آن متوقف شده، دوباره از سر گرفته می‌شود.

تازه‌ترین خبرها

۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید