مدیرکل آژانس: پاسخ‌های ایران از لحاظ فنی معتبر نیستند؛ ایران: پاسخ‌های ما دقیق بوده است

۱۴۰۱/۳/۱۶

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پس از نشست شورای حکام درباره مسائل پادمانی حل نشده میان تهران و آژانس به ایران اینترنشنال گفت: «از ایران پاسخ‌هایی گرفته‌ایم اما از لحاظ فنی معتبر نیستند.»

گروسی روز دوشنبه در یک نشست خبری پس از نشست شورای حکام در این زمینه ادامه داد: «به آنها [مقام‌های جمهوری اسلامی] گفته‌ایم آنچه دریافته‌ایم نمی‌تواند به این شکل پاسخ داده شود... تعامل با ایران وجود دارد، اما نتیجه ندارد.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمهوری اسلامی خواست که به ارائه اطلاعات در مورد برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد.

او گفت: «ایران باید به همکاری با آژانس و شفاف‌سازی ادامه دهد... ما از فعالیت‌های غنی‌سازی در ایران آگاهیم و آن را دنبال می‌کنیم.»

گروسی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره سفر اخیرش به اسرائیل گفت این سفر هیچ پیامی نداشته و او کاری را انجام می‌دهد که باید انجام دهد.

مدیرکل آژانس گفت: «من مدیرکل آژانس هستم و باید با همه حرف بزنم.» او همچنین احتمال سفر به ایران در اواخر این هفته را رد کرد.

گروسی درباره تهدید ایران برای کاهش همکاری با آژانس در صورت تصویب یک قطعنامه علیه جمهوری اسلامی در شورای حکام، گفت: «به نفع هیچ‌کس نیست که همکاری بین آژانس و ایران بیش از این کاهش یابد.»

او با تاکید بر این که ایران به غنی‌سازی ادامه می‌دهد، گفت که دستیابی تهران به منابعی که از خط قرمز عبور کند «بسیار نزدیک است و چند هفته بیشتر نیست.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این نشست خبری، در سخنرانی خود در آغاز نشست شورای حکام آژانس بار دیگر اعلام کرد جمهوری اسلامی درباره یافته‌های آژانس در سه مکان اعلام نشده ایران، توضیحاتی که از نظر فنی معتبر باشد، ارائه نکرده است.

او از تورقوزآباد، ورامین و مریوان به عنوان این سه مکان اعلام نشده، نام برد و اضافه کرد: «همچنین ایران مکان یا مکان‌های فعلی مواد هسته‌ای و/یا تجهیزات آلوده به مواد هسته‌ای را که در سال ۲۰۱۸ از تورقوزآباد منتقل شده‌اند، به آژانس اطلاع نداده است.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «بنابراین، مسائل پادمان مربوط به این سه مکان [همچنان] باقی مانده و مانند گذشته و برای این که آژانس در موقعیتی باشد که تضمین دهد برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح‌آمیز است، آژانس آماده است تا بدون تاخیر با ایران برای حل این مسائل بار دیگر تعامل کند.»

ایران: پاسخ‌های ما دقیق بوده است

در پی اظهارات گروسی، محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد پاسخ‌هایی که این کشور تا کنون درباره سوال‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه داده‌، «دقیق» بوده است.

اسلامی روز دوشنبه به شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: «هیچ اراده جدی از سوی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای این که جواب‌های ایران را قانع‌کننده توصیف کند، وجود ندارد.»

او بار دیگر این ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی را مطرح کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس گزارش‌های اطلاعاتی «دشمنان» جمهوری اسلامی و در راس آنها اسرائیل، درباره برنامه هسته‌ای تهران گزارش تهیه می‌کند.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که قعطنامه‌ای که کشورهای غربی در تلاش برای مطرح کردن آن در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند، «شرایط جدیدی را ایجاد نخواهد کرد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از نفوذ سیاسی در درون خود جلوگیری کند و به قوانین خود پایبند باشد.»

او همچنین گفت که ساخت سلاح هسته‌ای جایگاهی در راهبردهای جمهوری اسلامی ندارد و آنچه که در این زمینه گفته می‌شود «فقط اتهام‌های بدخواهانه است».

اسلامی افزود: «تصمیم برای غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم وابسته به مقام‌های مربوطه است و ما تصمیم برای غنی‌سازی اورانیوم را با هدف اقدامات تحریک‌آمیز اتخاذ نمی‌کنیم.»

رییس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین گفت: «ما بدون توجه به سرنوشت توافق هسته‌ای به فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای خود ادامه خواهیم داد و دسترسی آژانس به تصاویر ضبط شده دوربین‌ها وابسته به سرنوشت توافق (برجام) بوده و آماده پایبندی به توافق در مقابل پایبندی طرف‌های دیگر به تمامی بندهای توافق هستیم».

پیشتر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز روز دوشنبه این ادعا را مطرح کرد که گزارش سازمان انرژی اتمی علاوه بر این‌که دقیق نیست و بی‌اعتنا به اقدامات ایران است، ردپای اسرائیل در نیز در این گزارش گروسی وجود دارد.

آژانس در تازه‌ترین گزارش فصلی خود اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران اکنون به بیش از ۱۸ برابر حد مجاز برجام رسیده است.

جمهوری اسلامی پس از خروج آمریکا از برجام، در سال ۲۰۱۸ به صورت تدریجی تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داد و در ماه‌های اخیر نیز به روند غنی‌سازی و ذخیره کردن اورانیوم غنی‌شده خود سرعت داده است.

این در حالی است مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای برجام نیز از اسفندماه متوقف شده و به گفته رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، احتمال موفقیت در این مذاکرات ضعیف است.

همچنین در واکنش به گزارش اخیر آژانس، کشورهای غربی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای ارائه در نشست جاری شورای حکام تهیه کرده‌اند که در آن، از ایران خواسته شده به سوالات قدیمی آژانس در مورد آثار مشکوک اورانیوم در سه سایت اتمی پاسخ دهد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
اخبار
پنجره

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید