ان‌بی‌سی از تعویق سفر بایدن به اسرائیل برای برنامه‌ریزی سفر گسترده‌تر به خاورمیانه خبر داد

۱۴۰۱/۳/۱۴

شبکه آمریکایی ان‌بی‌سی خبر داد که سفر جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا به اسرائیل که برای پایان ماه جاری برنامه‌ریزی شده بود، به ماه آینده میلادی موکول شده است.

این شبکه به نقل از چند مقام آمریکایی خبر داد که کاخ سفید در حال برنامه‌ریزی یک سفر گسترده‌تر (احتمالا به عربستان سعودی) نسبت به برنامه‌های سفر قبلی است و قرار است جو بایدن در نشست شورای همکاری خلیج فارس نیز شرکت کند.

با این حال هنوز زمانی برای این نشست تعیین نشده و کاخ سفید هم خبرها درباره سفر بایدن به عربستان سعودی را تأیید نکرده است.

روز پنج‌شنبه خبرگزاری‌های رویترز و بلومبرگ از احتمال سفر بایدن به عربستان سعودی در اواخر ماه جاری میلادی خبر دادند و افزایش عرضه نفت به بازار را یکی از موضوعات احتمالی گفت‌وگوها در این دیدار ذکر کردند.

رویترز خبر داده بود که این سفر نهایی نشده اما ممکن است پس از نشست سران گروه هفت در آلمان و همچنین سفر بایدن به اسرائیل باشد.

ایالات متحده خواهان افزایش تولید نفت عربستان سعودی است تا بتواند طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه نفت روسیه در بحبوحه جنگ جاری در اوکراین اعمال کند.

پیش از این نیز آکسیوس گزارش داده بود که دولت بایدن «بی‌ سر و صدا» به میانجی‌گری میان عربستان سعودی، اسرائیل و مصر مشغول شده است که در صورت موفقیت، می‌تواند اولین گام در مسیر عادی‌سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل باشد.

در همین حال نشریه جروزالم‌پست از توافق عربستان سعودی و اسرائیل برای حل موضوع دو جزیره استراتژیک تیران و صنافیر در دریای سرخ خبر داد.

بر اساس این گزارش، با رضایت اسرائیل حاکمیت این جزایر از مصر به عربستان سعودی منتقل خواهد شد و در مقابل عربستان سعودی به خطوط هوایی اسرائیل اجازه پرواز بر فراز حریم هوایی این کشور را خواهد داد.

در حال حاضر تنها پروازهای اسرائیل به امارات متحده عربی و بحرین و هند می‌توانند از فراز عربستان سعودی عبور کنند.

مقامات دو کشور به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
اخبار
چشم‌انداز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید