اختصاصی افغانستان اینترنشنال: دریافت هزینه ۱۰برابری سرشماری از مهاجران افغانستانی در ایران

۱۴۰۱/۳/۱۲

افغانستان اینترنشنال به ویدیویی دست یافته که فساد مالی کارمندان یک دفتر پیشخوان جمهوری اسلامی ایران را در جریان ثبت‌نام مهاجران افغانستان افشا می‌کند. در این ویدیو دیده می‌شود که کارمند دفتر پیشخوان از مهاجر افغانستان ۱۰ برابر بیشتر از نرخی مطالبه می‌کند که دولت تصویب کرده است.

بر اساس اطلاعیه وزارت کشور جمهوری اسلامی، اتباع افغانستان برای شرکت در طرح سرشماری باید ۲۷ هزار تومان برای دفاتر پیشخوان دولت بپردازند.

در ویدیویی که روز چهارشنبه ۱۱ خرداد در خیابان دماوند تهران ضبط شده، کارمند دفتر پیشخوان از مهاجر افغانستانی تقاضای ۳۰۰ هزار تومان می‌کند و می‌گوید که «اگر اذیت‌مان کنید نرخ بیشتر از این خواهد شد.»

او در واکنش به اعتراض این شهروند افغانستان مبنی بر اینکه دولت نرخ ۲۷ هزار تومان را اعلام کرده می‌گوید: «برو به دولت بگو!»

همچنین هنگامی که مهاجر اهل افغانستان دلیل کارشکنی آن‌ها را می‌پرسد، کارمندان دفتر پیشخوان از او می‌خواهند دفتر آن‌ها را ترک کند.

وزارت کشور جمهوری اسلامی پیش از این از مهاجران افغانستان ساکن ایران خواسته بود برای دریافت اقامت، در روند سرشماری و شناسایی مهاجران شرکت کنند.

دفاتر پیشخوان دولت ایران، نهاد مسئول سرشماری و ثبت‌نام مهاجران اهل افغانستان برای دریافت اقامت در این کشور هستند.

وزارت کشور جمهوری اسلامی اعلام کرده که دریافت «هزینه بیشتر از نرخ مصوب تخلف محسوب شده و با متخلفان برخورد قانونی به عمل خواهد آمد.»

احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی، گفت اگر شهروندان افغانستان در این روند شرکت نکنند، از دید ایران مهاجر قلمداد نمی‌شوند و سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تری نسبت به آنها اتخاذ خواهد شد.

بر اساس اعلام اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، تاکنون بیش از یک و نیم میلیون «مهاجر افغانستانی غیرمجاز» در طرح سرشماری ثبت‌نام کرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
تاریخ شفاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید