پکن بیانیه مشترک آمریکا و نیوزلند درباره نفوذ چین در اقیانوس آرام را رد کرد

۱۴۰۱/۳/۱۲

وزارت امور خارجه چین، بیانیه مشترک اخیر رهبران آمریکا و نیوزلند را که در آن نسبت به نفوذ چین در منطقه اقیانوس آرام هشدار داده شده، رد کرده است.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه آنچه را «لفاظی» آمریکا و نیوزلند در مورد نفود چین در این منطقه خواند، رد کرد و همچنین به دولت جدید استرالیا هشدار داد اشتباهات دولت قبلی را تکرار نکند.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا و جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزلند، روز سه‌شنبه با یکدیگر در کاخ سفید دیدار و در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند دو کشور خواهان حل و فصل مسالمت‌آمیز تنش‌ها میان چین و تایوان هستند.

رهبران آمریکا و نیوزلند همچنین نگرانی‌های جدی دو کشور را درباره نقض حقوق بشر در استان سین‌کیانگ چین و سرکوب آزادی‌ها در هنگ‌کنگ، ابزار کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اما اعلام کرد این بیانیه، مداخله در امور داخلی و موجب بدنامی چین است و تایوان، سین‌کیانگ و هنگ‌کنگ، امور داخلی چین هستند.

به گفته یک مقام کاخ سفید، دیدار بین رهبران آمریکا و نیوزلند بیش از یک ساعت به طول انجامید و این دو به ویژه درباره تعامل بیشتر در آسیا و اقیانوس آرام گفت‌وگو کردند.

در حالی که واشینگتن قصد دارد با جاه‌طلبی‌های چین در این مناطق مقابله کند، آمریکا و نیوزلند نسبت به امضای توافق‌نامه امنیتی میان چین و جزایر سلیمان، ابراز نگرانی کردند.

در بیانیه بایدن و آردرن آمده است: «برای دو کشور آمریکا و نیوزلند، حضور نظامی دائمی کشوری که نه ارزش‌ها و نه منافع دفاعی ما را دارد، در اقیانوس آرام، خطر تغییر عمیق توازن استراتژیک در منطقه را به همراه دارد و مشکلات امنیتی برای آمریکا ایجاد می‌کند.»

تیتر اول
قدرت کلمات
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید