حمله راکتی به پایگاه عین‌الاسد همزمان با بن‌بست سیاسی و موجی از اعتراضات در عراق

۱۴۰۱/۳/۱۰

در حالی که گزارش‌ها حاکی از به راه افتادن موج دیگری از اعتراضات خیابانی در عراق است، منابع امنیتی عراقی و یک مقام نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از حمله راکتی به نزدیکی پایگاه نظامی عین‌الاسد در غرب استان الانبار خبر دادند.

یک مقام ائتلاف که نامش فاش نشده به خبرگزاری فرانسه گفت که پنج موشک به این پایگاه در غرب عراق اصابت کرده است.

پایگاه عین‌الاسد در کنترل نیروهای مسلح عراق است اما همزمان میزبان نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکاست که علیه گروه دولت اسلامی (داعش) در جنگ هستند.

یک منبع امنیتی عراق در استان الانبار نیز پیشتر از اصابت سه راکت به این پایگاه خبر داده و گفته بود این حمله هیچ تلفات یا خسارتی بر جای نگذاشته است.

مسئولیت حمله را گروهی به نام «مقاومت بین‌المللی» بر عهده گرفت که از گروه‌های «محور مقاومت» تحت حمایت سپاه پاسداران محسوب می‌شود. این گروه در بیانیه‌ای از پرتاب شش راکت به عین الاسد خبر داد.

یک ماه پیش نیز پایگاه عین‌الاسد هدف شلیک موشک‌ها و پهپادهای بمب‌گذاری شده قرار گرفته بود اما آن حمله نیز هیچ خساراتی بر جای نگذاشت.

مسئولیت حمله را هم گروه «مقاومت بین‌المللی» برعهده گرفت.

آمریکا گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی را مسئول حملاتی دانسته است که علیه نیروهای آمریکایی در عراق انجام می‌شوند.

به آتش کشیده شدن دفتر حزب الدعوه

روز دوشنبه اما در اعتراض به وضعیت سیاسی عراق، جمعی از معترضان در ناصریه، دفتر متروکه حزب الدعوه را به آتش کشیدند.

معترضان همچنین فراخوان پیوستن به اعتراضات در روز سه‌شنبه در برخی نقاط استان ذی‌قار را صادر کرده‌اند.

اولین جرقه‌های اعتراضات خیابانی در عراق در حالی زده شده است که روز یک‌شنبه مقامات جریان صدر در پیامی به گروه‌های مورد حمایت ایران تهدید کردند اگر در جهت دور زدن این جریان اقدامی صورت بگیرد، با تظاهرات میلیونی در سراسر عراق پاسخ خواهند داد.

همزمان با این تهدیدات، جریان‌های مورد حمایت ایران از جمله ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی، نسبت به استفاده از خیابان به عنوان کارت فشار هشدار داد.

پیشتر رسانه‌های عراقی به نقل از فعالان این کشور تأیید کرده بودند تماس‌هایی بین فعالان در شهرهای مختلف برقرار شده و تدارکات اعتراضات سراسری در حال انجام است.

شبکه الجزیره هم روز دوشنبه گزارش داد که هشت ماه پس از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، بن‌بست سیاسی در این کشور با ناتوانی گروه‌های سیاسی برای تشکیل دولت ادامه دارد.

یک تحلیل‌گر سیاسی عراقی به این شبکه گفت جناح‌های سیاسی بزرگ عراق توانایی یافتن راه‌حل برای‌ برون‌رفت از این وضعیت بحرانی را دارند اما اراده جدی برای انجام این کار وجود ندارد.

او اضافه کرد گزینه انحلال مجلس جدی نیست زیرا ممکن است بسیاری از نمایندگان نتوانند کرسی‌هایی را که در انتخابات گذشته کسب کردند دوباره به دست بیاوردند.

تازه‌ترین خبرها

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید