بازتاب اعتراضات آبادان و اخبار متروپل در خبرگزاری‌ها و شبکه‌های تلویزیونی خارجی

۱۴۰۱/۳/۷

خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس و برخی تلویزیون‌ها و پایگاه‌های خبری از جمله سی‌ان‌ان، فرانس ۲۴ و العربیه، درباره پرتاب گاز اشک‌آور و شلیک گلوله به سوی معترضان و زدن تیر هوایی در آبادان گزارش دادند. کانون نویسندگان ایران هم در انتقاد از سرکوب معترضان بیانیه‌‌ای صادر کرد.

رویترز نوشت که مأموران برای متفرق کردن معترضان به فساد در ساخت ساختمان متروپل از گاز اشک‌آور و شلیک تیر هوایی استفاده کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد؛ از جمله ویدیویی که یک افسر امنیتی در آبادان اسلحه خود را مستقیماً به سمت گروهی از مردم گرفته و تیراندازی می‌کند.

برخی از شبکه‌های تلویزیونی از جمله فرانس ۲۴ و العربیه گزارش‌هایی را در وب‌سایت‌های خود درباره سرکوب معترضان منتشر کردند.

در این گزارش‌ها به سوابق اتفاقات مشابه در ایران از جمله فرو ریختن ساختمان پلاسکو اشاره شده است.

از سوی دیگر کانون نویسندگان ایران با انتقاد از سرکوب اعتراضات خوزستان در بیانیه‌ای نوشت:‌ «حقایق را می‌توان از دهان مردم داغ‌دیده شنید. مردمی که زیر ضرب گلوله و باتوم و گاز اشک‌آور، خودشان هم دست‌ به‌ کار آواربرداری و امداد شده‌اند، هم دست‌ به‌ کار خروشیدن و فاش کردن و اعتراض.»

بر اساس ویدیوهایی که به دست ایران اینترنشنال رسیده، نیروهای امنیتی شامگاه جمعه به مردم معترض حمله کرده و گاز اشک‌آور شلیک کردند.

ویدیویی هم از شلیک مستقیم یک نیروی امنیتی به سمت مردم منتشر شده است. او پیش از شلیک به سمت معترضان فریاد می‌زند که «برو عقب! برو عقب!...»

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، شلیک تیر هوایی و گاز اشک‌آور به سمت معترضان در آبادان را تأیید کرد اما احسان عباسپور فرماندار این شهر گفت که «به سمت معترضان تیراندازی نشده و فقط تجمع صورت گرفت و پایان یافت.»

طبق گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، نیروهای امنیتی همچنین در اهواز با حمله به معترضان، آنان را ضرب و جرح کردند.

شامگاه جمعه همچنین هزاران نفر از مردم معترض در بوشهر، ماهشهر، شاهین‌شهر و امیدیه با برگزاری تظاهرات در خیابان‌ها، شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید