امیر عبداللهیان: ارتباط دادن گره احیای برجام به موضوع سپاه پاسداران تقلیل دادن موضوع است

۱۴۰۱/۳/۵

وزیر امور خارجه جهموری اسلامی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، گره خوردن مذاکرات احیای برجام به دلیل اختلاف درباره خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا را تقلیل دادن موضوع خواند.

حسین امیر‌ عبداللهیان در نشستی با فرید زکریا، روزنامه‌نگار شناخته شده در حوزه سیاست خارجی آمریکا، درباره گره خوردن مذاکرات احیای برجام به دلیل اختلاف درباره خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا گفت که دولت بایدن خود «خوب می‌داند» برای احیای برجام چه کاری باید انجام دهد.

او گفت: «برای احیای توافق باید تحریم اقتصادی و فشار حداکثری به صورت مؤثر برداشته شود و تقلیل دادن این موضوعات اساسی به یک موضوع دیگر درست نیست.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی «عامل اصلی مکث در مذاکرات» را «نفع ایران برای برخورداری از مزایای کامل اقتصادی برجام» اعلام کرد.

او گفت: «هنوز تضمین‌های اقتصادی دریافت نکرده‌ایم و درباره رفع فشار حداکثری رفتار متفاوتی از دولت بایدن نسبت به دولت ترامپ ندیده‌ایم.»

امیر عبداللهیان همچنین مانع تراشی‌ها بر سر حصول توافق جدید را به آمریکا نسبت داد.

یک روز پیش از این سخنان، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، خبر داده بود که جو بایدن در تماسی در روز چهارم اردیبهشت به او اطلاع داده ایالات‌ متحده، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی نگه خواهد داشت.

چند ساعت قبل از این سخنان، پولیتیکو به نقل از یک مقام ارشد غربی گزارش داده بود جو بایدن در چهارم اردیبهشت ‌ماه تصمیم خود را برای حفظ سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی نهایی کرده است.

با وجود میانجی‌گری بازیگران بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا و قطر و ابراز نگرانی چهره‌های جمهوری‌خواه و برخی از اعضای حزب دموکرات نسبت به احتمال حذف سپاه پاسداران از این فهرست، دولت بایدن از اظهارنظر نهایی در این مورد خودداری کرده است.

در همین حال روز چهارشنبه رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در نشستی در کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرد احتمال موفقیت مذاکرات وین برای احیای برجام کمتر از امکان شکست آن است.

رابرت مالی گفت واشینگتن آماده است تحریم‌ها علیه تهران را تشدید کند و اگر توافقی حاصل نشد، به هر گونه تشدید تنش ایران با اسرائیل و سایر متحدان آمریکا پاسخ دهد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اما در داووس درباره روابط ایران و عربستان گفت در مذاکرات اخیر دو کشور در بغداد توافق شده در آینده دیداری در سطح وزیران امور خارجه، دو کشور یا مقامات دیگر وزارت امور خارجه در کشور ثالث برگزار شود.

دور پنجم گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی در روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه امسال در بغداد برگزار شد.

پس از آن پایگاه خبری-تحلیلی اکسیوس به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد در دور اخیر مذاکرات تهران و ریاض، دو طرف توافق کردند در یک ماه آینده هیأت‌های خود را به کشورهای یکدیگر بفرستند تا بازگشایی سفارت‌ها را بررسی کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید