پوتین فرمان «تسهیل اعطای تابعیت روسیه به ساکنان مناطق اشغالی اوکراین» را صادر کرد

۱۴۰۱/۳/۴

ولادیمیر پوتین، رییس‌ جمهوری روسیه، فرمانی را برای تسهیل روند اعطای تابعیت و گذرنامه این کشور به ساکنان مناطق تحت اشغال روسیه در خرسون و زاپوریژیا در شرق اوکراین صادر کرد.

به گزارش رویترز، از سال ۲۰۱۹ شهروندی روسیه به ساکنان دونتسک و لوهانسک، مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان شرق اوکراین اعطا می‌شد و فرمان اخیر پوتین، این طرح روسیه را به مناطق بیشتری در اوکراین اشغالی گسترش داده است.

منطقه خرسون از زمان آغاز حمله روسیه در ۲۴ فوریه به اوکراین، به طور کامل از سوی ارتش روسیه تصرف شد. این در حالی است که منطقه زاپوریژیا تا حدودی در کنترل ارتش روسیه است.

پیش از صدور فرمان پوتین، مقام‌های جدید این دو منطقه که از سوی کرملین منصوب شده‌اند، تمایل خود را برای پیوستن به روسیه اعلام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیشتر چند ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان شرق اوکراین که تحت حمایت روسیه هستند، پاسپورت روسیه را دریافت کرده‌اند. نیروهای این مناطق در کنار نیروهای روسیه علیه اوکراین می‌جنگند.

همچنین روز دوشنبه، مقام‌های تحت حمایت روسیه در خرسون اعلام کردند در این منطقه واحد پول ملی روسیه، روبل، در کنار گریونا، واحد پول ملی اوکراین، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک مقام منطقه خرسون که از سوی روسیه منصوب شده، گفت امیدوار است تا پایان سال جاری میلادی در این منطقه فقط روبل مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین روز چهارشنبه همزمان با این فرمان پوتین، پارلمان روسیه محدودیت سنی برای ثبت‌نام در ارتش این کشور را لغو کرد.

یکی از نویسندگان این قانون اعلام کرده که تصویب آن، «امکان جذب متخصصان در حوزه‌های مورد نیاز ارتش را فراهم می‌کند.»

تاکنون فقط شهروندان ۱۸ تا ۴۰ ساله مجاز به عقد اولین قرارداد با ارتش روسیه بودند و این محدودیت سنی برای اتباع خارجی بین ۱۸ تا ۳۰ سال بود. اکنون بر اساس قانون جدید، هر فرد داوطلبی که به سن قانونی بازنشستگی در روسیه، یعنی ۶۱.۵ سال نرسیده باشد، می‌تواند استخدام ارتش روسیه شود.

مقام‌های روسیه از اعلام جزییات مربوط به نیروهای کشته شده خود در جریان تجاوز نظامی به اوکراین خودداری کرده‌اند اما روسیه در این جنگ با مقاومت شدید نیروهای اوکراینی روبه‌رو شد و بر اساس برخی گزارش‌ها، با کمبود نیروی انسانی در ارتش مواجه شده است.

همچنین تلاش روسیه برای جایگزین کردن روبل به جای پول ملی اوکراین در مناطق تحت اشتغال روسیه در اوکراین در حالی است که وزارت دارایی روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد این کشور بدهی‌های خود را به روبل بازپرداخت خواهد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید