آسوشیتدپرس: بازسازی صحنه کشته شدن ابوعاقله، روایت فلسطینیان را به شکل غیرقطعی تأیید می‌کند

۱۴۰۱/۳/۳

دو هفته پس از کشته شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار آمریکایی-فلسطینی شبکه الجزیره، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت بازسازی صحنه کشته شدن این خبرنگار، بیشتر به اظهارات مقام‌های فلسطینی و همکاران ابوعاقله نزدیک است که می‌گویند او در تیراندازی سربازان اسرائیلی کشته شده است.

آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه سوم خرداد نوشت گرفتن جواب قطعی درباره چگونگی کشته شدن ابوعاقله، به دلیل بی‌اعتمادی شدید بین طرفین درگیر که هر یک شواهد بالقوه حیاتی را در اختیار دارند، دشوار و پاسخ احتمالا مبهم خواهد بود.

این خبرگزاری آمریکایی با بررسی فیلم‌ها و عکس‌هایی که در صبح روز یازدهم ماه می، روز کشته شدن شیرین ابوعاقله از محل وقوع این حادثه فیلمبرداری شده، نوشت تنها حضور تأییدشده شبه‌نظامیان فلسطینی به فاصله حدود ۳۰۰ متری با محل کشته شدن ابوعاقله برمی‌گردد که عمدتا به وسیله ساختمان‌ها و دیوارها از ابوعاقله جدا شده بودند.

آسوشیتدپرس اضافه کرد که اسرائیل اعلام کرده دست‌کم یک شبه‌نظامی فلسطینی بین کاروان نیروهای اسرائیلی و خبرنگاران حضور داشته اما هیچ مدرکی در این زمینه ارائه نکرده است.

خبرنگاران آسوشیتدپرس از محل کشته شدن ابوعاقله در شمال کرانه باختری بازدید کردند. همچنین این خبرگزاری پس از گفت‌وگو با پنج شاهد عینی فلسطینی و تجزیه و تحلیل یک گروه تحقیقاتی مستقر در هلند، به این نتیجه رسیده که نیروهای اسرائیلی به ابوعاقله نزدیکتر بوده و دید بهتری داشته‌اند.

این در حالی است که ارتش اسرائیل اعلام کرده ابوعاقله در یک تیراندازی شدید میان سربازان و شبه‌نظامیان فلسطینی کشته شده و تنها تحقیقات کامل، از جمله تجزیه و تحلیل پزشکی قانونی از گلوله اصابت کرده به بدن ابوعاقله، می‌تواند ثابت کند چه کسی تیر مرگ‌بار را به او شلیک کرده است.

بر اساس این گزارش، فلسطینی‌ها از تحویل گلوله یا همکاری با اسرائیل در تحقیقات خودداری کرده‌اند اما اعلام کرده‌اند نتایج تحقیقات خود را با هر طرف دیگری در میان خواهند گذاشت.

مرگ ابوعاقله تنش‌های خاورمیانه را در میانه موج جدیدی از خشونت‌ها افزایش داده و نگرانی‌های جدیدی را در مورد امنیت خبرنگارانی که درگیری‌های کرانه باختری اردن را پوشش می‌دهند، ایجاد کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید