جو بایدن و یون سوک یول بر ضرورت افزایش بازدارندگی در برابر تهدیدات کره شمالی تأکید کردند

۱۴۰۱/۲/۳۱

رییس جمهوری آمریکا و همتای جدیدش در کره جنوبی‌، روز شنبه ۳۱ اردیبهشت گفتند اتحاد چند دهه‌ای کشورهایشان نه تنها برای رویارویی با تهدیدهای کره شمالی، بلکه برای حفظ امنیت منطقه هند و اقیانوس آرام و حفاظت از «زنجیره‌های تأمین جهانی»، به گسترش نیاز دارد.

جو بایدن و یون سوک یول در اولین تعامل دیپلماتیک خود از زمان تحلیف رییس جمهوری کره جنوبی که ۱۱ روز پیش انجام شد، در سئول با یکدیگر دیدار کردند.

بایدن روز پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت سفر پنج روزه خود به شرق آسیا را آغاز کرد.

پیش از آغاز این سفر، کره شمالی آزمایش‌های بی‌سابقه موشکی انجام داد و گزارش‌هایی نیز درباره احتمال یک آزمایش اتمی جدید منتشر شد.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که به نظر می‌رسد کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، آماده انجام آزمایش‌های موشکی بیشتر و حتی آزمایش هسته‌ای می‌شود. پیونگ یانگ آزمایش بزرگ‌ترین موشک‌های خود را برای اولین بار پس از حدود پنج سال از سر گرفته است.

پس از اولین دیدار دوجانبه برنامه‌ریزی شده برای سفر بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده گفت که آمریکا و هم‌پیمانانش همچنان سیاست‌های بازدارنده کره شمالی را پیگیری می‌کنند.

بایدن گفت که اتحاد با هم‌پیمانان واشینگتن در شرق آسیا که تاریخ آن به جنگ ۱۹۵۰-۱۹۵۳ کره برمی‌گردد، باید گسترش بیشتری پیدا کند تا هند و اقیانوس آرام، «آزاد و باز» بماند.

او گفت که این ائتلاف بر اساس مخالفت با تغییر مرزها با توسل به زور ساخته شده است که اشاره‌ای آشکار بود به تجاوز نظامی روسیه به اوکراین و ادعاهای چین بر سر مالکیت تایوان.

رییس‌جمهوری کره جنوبی نیز گفت تغییرات در تجارت بین‌المللی و زنجیره‌های تأمین، انگیزه‌های جدیدی برای تعمیق روابط به دو کشور داده است.

رهبران دو کشور عصر جمعه از کارخانه بزرگ سامسونگ الکترونیک بازدید کردند. بایدن در جریان این بازدید گفت کشورهایی مانند ایالات متحده و کره جنوبی با داشتن «ارزش‌های مشترک»، باید برای حفاظت از امنیت اقتصادی و ملی، همکاری بیشتری داشته باشند.

تازه‌ترین خبرها

انسان، زمین، فردا
اخبار
چشم‌انداز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید