تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه: دولت بایدن به هر قیمتی به دنبال توافق با ایران است

۱۴۰۱/۲/۲۸

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، گفت دولت بایدن در تلاش است به هر قیمتی، حتی به خطر انداختن امنیت ایالات‌متحده و اسرائیل، برای احیای برجام با ایران به توافق برسد.

کروز در گفت‌وگو با جروزلم‌پست گفت: «فکر می‌کنم دولت بایدن با استیصال خواهان توافق با ایران است و متاسفانه آنها نشان داده‌اند که مایلند برای آن تقریبا سر هر چیزی مصالحه کنند، حتی اگر امنیت اسرائیل یا ایالات‌متحده به خطر بیافتد.»

کروز با اشاره به مخالفت اعضای هر دو حزب کنگره با اقدام احتمالی دولت بایدن برای حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی ابراز امیدواری کرد همین امر مانع توافق احتمالی کاخ سفید با جمهوری اسلامی شود.

این سناتور جمهوری‌خواه خاطرنشان کرد: «دولت بایدن از روسیه، به عنوان دشمن ما، خواسته که با ایران، که دشمن دیگر ما است، از طرف آمریکا مذاکره کند و دشمنان ما سر یک میز نشسته‌اند و دارند درباره توافقی مذاکره می‌کنند که به آمریکا و اسرائیل آسیب می‌زند.»

کروز با اشاره به موارد مختلفی که دولت بایدن درباره آنها با ایران حاضر به مصالحه است گفت: «در نهایت آنچه که مذاکرات را به بن بست کشانده تقاضای ایران از دولت آمریکا است تا سپاه پاسداران را که بزرگ‌ترین سازمان تروریستی جهان است را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کند.»

این سناتور جمهوری‌خواه با اشاره به اینکه سپاه پاسداران در کشته شدن بیش از ۶۰۰ نیروی آمریکایی دخیل بوده گفت سپاه همچنان یک سازمان تروریستی فعال است.

او با اشاره به اصرار جمهوری اسلامی برای گرفتن انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی گفت این در حالی است که طرف ایرانی در مذاکرات وین پیشنهادات برای صرفنظر از این انتقام‌جویی را رد کرده است.

در اوایل ماه می، اکثریت بالای مجلس سنای آمریکا با ۶۶ رای مثبت در مقابل ۲۳ رای منفی به یک لایحه آیین نامه‌ای رای داد که از دولت بایدن می‌خواهد در صورت بازگشت آمریکا به برجام، سپاه پاسداران همچنان در فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا باقی بماند.

پپش‌تر نیز نمایندگان سنای آمریکا طرح پیشنهادی تد کروز را درباره لزوم اعمال تحریم‌های مرتبط با تروریسم علیه بانک مرکزی ایران با ۸۶ رای موافق و ۱۲ رای مخالف، تصویب کرده بودند.

این طرح خواستار شناسایی حوزه‌های اصلی همکاری‌های دیپلماتیک، انرژی، زیرساختی، بانکی، اقتصادی، نظامی و فضایی با ایران شده تا آمریکا بتواند از طریق تحریم‌های مرتبط با تروریسم که علیه بانک مرکزی و سپاه پاسداران وضع شده، این همکاری‌های را به حداقل برساند.

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره تا کنون طی چندین نامه و طرح مخالفت خود را با اقدام احتمالی بایدن در راستای احیای برجام برای خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی اعلام کرده‌اند.

این نمایندگان با تاکید بر اینکه سپاه پاسداران همچنان فعالانه درگیر فعالیت‌های تروریستی است و حتی تلاش دارد مقامات آمریکایی را در خاک ایالات متحده بکشد، از جو بایدن خواسته‌اند تا سپاه پاسداران را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج نکند.

پربیننده‌ترین‌ها

تیتر اول
قصه مردم
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید