بلومبرگ: بازدید بازرسان آژانس انرژی اتمی از تاسیسات ایران در سال گذشته میلادی رکورد زد

۱۴۰۱/۲/۲۴

خبرگزاری بلومبرگ بر اساس یک گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد که بازدید بازرسان از تاسیسات اتمی ایران در سال گذشته میلادی رکورد زده و آنان روزانه بیش از یک بار از این تاسیسات بازدید کرده‌اند.

بر اساس یک گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بلومبرگ آن را مشاهده کرده، بازرسان آژانس در سال گذشته میلادی روزانه بیش از یک بار از ۲۱ تاسیسات اتمی ایران بازدید کرده‌اند.

این بازرسی‌های بی سابقه با وجود مصوبه سال ۹۹ مجلس ایران برای لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و کاهش همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی رخ داده است.

بر اساس این مصوبه باید دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اماکن و تاسیسات هسته‌ای ایران در صورت عدم بازگشت روابط بانکی با اروپا و همچنین میزان خرید نفت به «شرایط عادی و رضایت‌بخش» پس از سه ماه متوقف می‌شد.

با این حال طبق توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در اسفند ۹۹ اعلام شد که دوربین‌های فعلی آژانس به مدت سه ماه در تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی باقی خواهند ماند و بر فعالیت‌های ایران نظارت خواهند کرد اما آژانس به محتوای این دوربین‌ها دسترسی نخواهد داشت. در شهریور ۱۴۰۰ نیز ایران و آژانس برای تعویض حافظه‌های دوربین ها توافق کردند.

در همین حال بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، ۲۷ فروردین گفته بود که ایران فیلم دوربین‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی در سایت‌های ایران را در صورت به دست نیامدن توافق، به آژانس نمی‌دهد و احتمال دارد فیلم‌ها حذف شوند.

بلومبرگ به نقل از دیپلمات‌ها بازرسی‌های بی سابقه از تاسیسات اتمی ایران را از نتایج باقی مانده توافق برجام دانسته است.

در همین حال پس از سفرهای انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، به تهران بار دیگر گمانه زنی هایی درباره احتمال توافق اتمی مطرح شده است.

روز جمعه جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سفر معاونش به تهران را «بسیار مثبت» خواند و گفت مذاکرات وین پس از دو ماه اختلاف بر سر سپاه پاسداران، از بن‌بست خارج شد و از سر گرفته می‌شود.

در همان روز اما ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد که همچنان با قطعی شدن مذاکرات وین فاصله وجود دارد.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
چند چند
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید