سخنگوی قوه قضاییه: بحث مبادله احمدرضا جلالی و حمید نوری مطرح نیست؛ حکم جلالی قطعی است

۱۴۰۱/۲/۲۰

سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه حکم اعدام احمدرضا جلالی قطعی است و اجرا خواهد شد، گفت بحث مبادله او با حمید نوری مطرح نیست. معاون قوه قضاییه نیز گفت جمهوری اسلامی «نقض حقوق بشر» حمید نوری در سوئد را تحمل نمی‌کند.

ذبیح‌الله خدائیان، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت درباره احمدرضا جلالی گفت که او «به اعدام محکوم شده و حکم قطعی است و نسبت به اجرای حکم اقدام خواهد شد».

جلالی پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی است که اردیبهشت سال ۱۳۹۵به دعوت دانشگاه‌های تهران و شیراز به ایران سفر کرد، اما پس از شرکت در همایش‌های علمی بازداشت و به «جاسوسی» متهم شد.

پس از برگزاری آخرین جلسه دادگاه حمید نوری در سوئد، خبرگزاری ایسنا به نقل از «منابع آگاه» نوشت حکم اعدام جلالی «حداکثر تا آخر اردیبهشت اجرا می‌شود» و جمهوری اسلامی با اجرای این حکم «امکان اقدامی دیگر مشابه بازداشت حمید نوری را از دولت سوئد سلب خواهد کرد».

سخنگوی قوه قضاییه در سخنان روز سه‌شنبه‌اش حمید نوری را «بی‌گناه» و احمدرضا جلالی را «محکوم به حکم قطعی» خواند و گفت: «بحثی مبنی بر تبادل این دو نفر مطرح نیست.»

در همین حال کاظم غریب‌آبادی، معاون قوه قوه قضاییه، نیز گفت جمهوری اسلامی «نقض حقوق بشر حمید نوری در سوئد» را تحمل نمی‌کند.

غریب‌آبادی در برنامه‌ای تلویزیونی گفت «ده‌ها مورد نقض حقوق بشر» علیه نوری در سوئد رخ داده از جمله اینکه «جلوی پلیس‌های زن، ایشان را کاملا برهنه می‌کردند» و «مرتبا به پزشک نیاز داشت که در اختیار او قرار ندادند».

معاون قوه قضاییه و دبیر «ستاد حقوق بشر» این قوه همچنین گفت: «مگر یک کارمند سازمان زندان‌های ایران چقدر ظرفیت قضایی دارد که صد جلسه دادگاه برای محاکمه او تشکیل دادند؟»

او همچنین از اینکه «۲۱ ماه طول کشید تا تحقیقات دادستان سوئد تمام شود» به شدت انتقاد کرد و بازداشت حمید نوری را «بازداشت خودسرانه» خواند.

غریب‌آبادی نیز اتهام «جاسوسی» درباره احمدرضا جلالی را تکرار کرد و درباره حمید نوری نیز گفت: «علاوه بر قوه قضاییه، وزارت امور خارجه هم از طریق سفارتخانه‌ها و هم از طریق مقامات مختلف» پیگیری‌های مختلف انجام می‌دهند و «تیم حقوقی خوبی در اختیار خانواده حمید نوری قرار گرفته است».

حمید نوری، دادیار زندان گوهردشت در دهه ۶۰ و متهم به دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی، ۱۸ آبان ۹۸ در بدو ورود به فرودگاه استکهلم دستگیر شد.

نود و پنجمین و آخرین جلسه محاکمه او ۱۲ اردیبهشت برگزار شد و قاضی دادگاه اعلام کرد که حکم پرونده در ۲۳ تیر اعلام خواهد شد. دادستان دادگاه و وکلای شاکیان خواستار اشد مجازات، یعنی حبس ابد، برای او شده‌اند.

نگاه روز
اخبار ۲۳
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید