ونزوئلا واردات نفت خام سنگین ایران را آغاز کرده است

۱۴۰۱/۲/۲۰

یک هفته پس از سفر وزیر نفت ایران به ونزوئلا، بر اساس اسناد شرکت دولتی نفت ونزوئلا، این کشور واردات نفت خام سنگین ایران را برای مصرف در پالایشگاه‌های خود آغاز کرده است.

به ‌گزارش رویترز، اسناد شرکت دولتی نفت ونزوئلا، پترولئوس دی ونزوئلا، نشان می‌دهد که واردات نفت خام سنگین ایران، توافق معاوضه‌، سوآپ، سال گذشته ایران و ونزوئلا را گسترش می‌دهد.

ونزوئلا خود نیز صاحب ذخایر عظیمی از نفت سنگین است و پالایشگاه‌های این کشور عمدتا برای فرآوری نفت خام سنگین تنظیم شده‌اند و در دو سال گذشته با واردات میعانات گازی از ایران اقدام به رقیق کردن و فرآوری نفت فوق سنگین خود کرده است.

بر اساس اسناد شرکت دولتی نفت ونزوئلا، دست‌کم ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین ایران در نیمه ماه آوریل به دومین پالایشگاه بزرگ ونزوئلا تحویل داده شد و ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین ایران هم طی هفته جاری به بندر خوزه در ونزوئلا برده می‌شود.

علاوه براین نفتکش ماکسیم گورکی ونزوئلا قرار است دو میلیون بشکه میعانات گازی را در این بندر خوزه تخلیه کند و نفتکش دریا با پرچم ایران نیز در آب‌های ونزوئلا در انتظار تخلیه محموله خود است.

ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم‌های نفتی آمریکا قرار دارند سال گذشته توافق معاوضه‌ای، سوآپ، را امضا کردند تا شرکت نفت ونزوئلا از ایران میعانات گازی برای رقیق کردن و فرآوری نفت فوق سنگین تحویل بگیرد و در ازای آن، نفت خام ونزوئلا را در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار دهد.

همچنین به‌عنوان بخشی از این قرارداد همکاری دو کشور، ونزوئلا طی سال‌های اخیر تجهیزاتی از ایران دریافت کرده تا پالایشگاه‌های خود را نوسازی کند و ارتقا دهد.

واحد تقطیر پالایشگاه ال پالیتو با ظرفیت ۱۴۶ هزار بشکه قرار است در هفته جاری پس از تعمیرات و ارتقاء گسترده که متکی به تجهیزات وارداتی از ایران بوده است، بار دیگر راه اندازی شود.

جواد اوجی، وزیر نفت ایران، هفته گذشته سفری به ونزوئلا و نیکاراگوئه داشت. او در جریان سفر به ونزوئلا ضمن دیدار با نیکلاس مادورو، رییس‌جمهور این کشور، با طارق العیسمی، همتای ونزوئلایی خود درباره توافق‌های تجاری بین دو کشور گفت‌وگو کند.

مقام‌های وزارت نفت ایران با اشاره به قرارداد سوآپ با ونزوئلا، گفتند که تا پیش از این قرارداد ایران معادل ۸۵ تا ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی ایران روی آب و در مخازن خشکی داشت و میزان صادرات میعانات گازی در دولت روحانی روزانه بین ۲۰ تا ۶۰ هزار بشکه بود.

خبرگزاری دولتی ایرنا در همین زمینه نوشت که پس از اجرای قرارداد سوآپ با ونزوئلا و ارسال میعانات گازی ایران به ونزوئلا، صادرات میعانات گازی نسبت به قبل ۲/۵ تا ۳ برابر شده است.

جواد اوجی وزیر نفت ایران در جریان سفر هفته گذشته خود به ونزوئلا گفت که ما می‌خواهیم از تمامی ظرفیت‌ها برای توسعه روابط و ‌همکاری‌های مشترک بهره‌گیری کنیم.

وزارت نفت ونزوئلا نیز در جریان این سفر بیانیه‌ای اعلام کرد که این سفر با هدف «تعمیق همکاری‌های دوجانبه و دستیابی به راهکارهایی برای غلبه بر تحریم‌های آمریکا» انجام شده است.

نیکلاس مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا، نیز با اشاره به دیدار خود با جواد اوجی، وزیر نفت ایران، آن را «یک نشست سازنده برای تعمیق پیوندهای برادری و همکاری در زمینه انرژی» خواند.

ماه گذشته با تشدید تحریم‌ نفت و گاز روسیه به دلیل حمله به اوکراین، آمریکا از اعزام یک هیات به ونزوئلا برای ماکره درباره تامین نفت خبر داد.

با این حال تعدادی از اعضای کنگره گفتند که بایدن نباید از تصمیم خود برای ممنوعیت نفت روسیه به عنوان بهانه‌ای برای تکیه بر کشورهایی مانند ایران و ونزوئلا استفاده کند.

همکاری‌های ایران و ونزوئلا به قراردادهای تجاری و نفتی محدود نیست و پیشتر مقام‌های وزارت دفاع اسرائيل گفته‌اند که ایران بمب‌های هدایت شونده برای استفاده در «‌پهپاد مهاجر» و سایر مدل‌های مشابه را به ونزوئلا تحویل داده است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
جهان‌نما
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید