واکنش دیرهنگام خامنه‌ای به اعتراض‌های معیشتی و حمایت از برنامه‌های اقتصادی دولت

۱۴۰۱/۲/۱۹

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در واکنشی دیرهنگام به اعتراض‌های معیشتی، خواسته‌های کارگران معترض را در مواردی بر حق دانست و گفت که آنها «مرز خود را با دشمنان مشخص کرده‌اند». او با وجود موج افسارگسیخته گرانی‌ها از برنامه‌های دولت رئیسی حمایت کرد.

خامنه‌ای روز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت در یک سخنرانی برای کارگران گفت: «در مواردی همچون واگذاری‌های نادرست کارخانه‌ها، اعتراض کارگران به‌حق بوده است اما در همین موارد نیز کارگران مرز خود را با دشمنان مشخص کرده‌اند که این موضوع بسیار مهمی است.»

او در سخنرانی خود به نام کارخانه‌ای اشاره نکرد، اما در سال‌های اخیر واگذاری چندین کارخانه به ویژه کارخانه نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی با اعتراضات گسترده مواجه شد.

هفته گذشته، نهادهای امنیتی صدها نفر از فعالان کارگری در ایران را برای جلوگیری از برگزاری تجمع‌های روز کارگر احضار و تهدید کردند و ماموران به خانه برخی از فعالان یورش بردند. با این حال کارگران هفت‌تپه توانستند با برگزاری تجمعی شعارهای اعتراضی سر بدهند.

اما خامنه‌ای منشا اعتراضات کارگری را «تحریکات» دشمن دانست و گفت: «هدف از این تحریکات، تبدیل جامعه کارگری به تابلو و نشانه اعتراضات مردمی بود اما کارگران در عرصه سیاسی، بینی تحریک‌کنندگان را به خاک مالیدند و همواره در کنار نظام و انقلاب بوده و هستند.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین بار دیگر اثر تحریم‌ها بر روند تولید در ایران را انکار کرد و گفت: «کارگران با ایستادگی خود مانع از تحقق این هدف شدند و در این عرصه ستون اصلی خیمه تولید بودند.»

این در حالی است که هفته گذشته، محمدهادی زاهدی وفا معاون اقتصادی معاون اول ابراهیم رئیسی در سفر به مازندران گفت: «تخمین زده می‌شود ۴۰ درصد ظرفیت تولید کشور تعطیل است.»

در سال‌های اخیر، کارگران سراسر ایران بارها با برگزاری تجمع‌ها و اعتصاب‌، به وضعیت شغلی و معیشتی خود اعتراض کرده‌اند.

اما در مقابل جمهوری اسلامی با سرکوب این اعتراض‌ها، صدها کارگر را بازداشت و برای برخی نیز احکام قضایی صادر کرده است.

بر اساس گزارش هرانا، در سال ۲۰۲۱ دست کم ۶۱۸ تجمع کارگری، ۹ مورد ممانعت از تجمع و ۳۳۹ اعتصاب کارگری در ایران به وقوع پیوست که بیشتر این تجمعات در ارتباط با مطالبات مزدی صورت گرفتند.

بر اساس این گزارش، بازداشت کارگران نسبت به سال قبل ۵۳ درصد افزایش داشته است.

پربیننده‌ترین‌ها

نگاه روز
اخبار
پنجره

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید