زلنسکی: حرف‌های یهودستیزانه لاوروف نشان می‌دهد مسکو از جنگ جهانی دوم درس نگرفته است

۱۴۰۱/۲/۱۳

ولودیمیر زلنسکی با بیان اینکه اوکراین ۶۸ روز است که از خود دفاع می‌کند و روسیه هر روز بیشتر آبروی خود را می‌برد، با رد اظهارات وزیر خارجه روسیه مبنی بر «ریشه یهودی داشتن هیتلر»، گفت: اظهارات یهودستیزانه سرگئی لاوروف نشان می‌دهد مسکو از جنگ جهانی دوم درس نگرفته است.

رییس‌جمهوری اوکراین دوشنبه شب در سخنانی با اشاره به اظهارات وزیر خارجه روسیه که گفته «هیتلر ریشه یهودی دارد»، با کنایه سرگئی لاوروف را «دانشمند عالی هیتلریسم» خواند و افزود در سالگرد پیروزی بر نازیسم (هفتاد و هفتمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم) چگونه می‌توان چنین اظهاراتی را بیان کرد. زلنسکی گفت: من حرفی ندارم.

رییس‌جمهوری اوکراین همچنین افزود: حمله یهودستیزانه وزیر خارجه روسیه به این معناست که مقامات روسیه تمام درس‌های جنگ جهانی دوم را فراموش کرده‌اند یا شاید هرگز این درس‌ها را نیاموخته‌اند و این سوال مطرح می‌شود که آیا سفیر اسرائیل با آگاهی از موقعیت جدید خود در مسکو می‌ماند، آیا روابط اسرائیل با روسیه به روال عادی خود باقی خواهد ماند، زیرا همه اینها تصادفی نیست.

سخنان ولودیمیر زلنسکی واکنشی است به اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، که روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با تلویزیون ایتالیا در پاسخ به سوالی مبنی بر این که روسیه چگونه می‌خواهد در اوکراین «نازی‌زدایی» کند در حالی که رییس‌جمهوری اوکراین یهودی است، گفت: «این بی‌معنی است که (مقامات اوکراین) می‌گویند ما یهودی هستیم پس چه نازییسمی، چون من فکر می‌کنم که هیتلر نیز ریشه یهودی داشته است.»

اظهارات وزیر خارجه روسیه خشم اسرائیل را برانگیخت و این کشور اظهارات سرگئی لاوروف را «غیر قابل بخشش» دانست و با محکوم کردن آن، سفیر روسیه را به نشانه اعتراض احضار کرد.

نفتالی بنت، نخست‌‌وزیر اسرائیل، نیز ضمن محکوم کردن اظهارات وزیر خارجه روسیه، و گفت که این سخنان سرگئی لاوروف، گسترش یهودی ستیزی و برخورد تحقیرآمیز با هولوکاست است.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت ادعای وزیر خارجه روسیه مبنی بر اینکه «هیتلر ریشه یهودی داشت»، دروغ است و تاکید کرد که استفاده از هولوکاست برای اهداف سیاسی باید متوقف شود.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل نیز در واکنش به اظهارات وزیر خارجه روسیه گفت: دولت روسیه باید از ما و مردم یهود عذرخواهی کند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، نیز روز دوشنبه با محکوم کردن اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، مبنی بر اینکه «آدولف هیتلر ریشه یهودی دارد»، گفت: آنچه وزیر خارجه روسیه گفته چرند و غیرقابل قبول است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید