عبدالله عبدالله از افغانستان خارج شد

۱۴۰۱/۲/۱۰

عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای مصالحه ملی افغانستان، برای نخستین بار پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان از این کشور خارج شد.

در طول هشت ماه گذشته عبدالله عبدالله در کابل بود و گزارش‌هایی درباره بازداشت خانگی او نیز در این مدت منتشر شده بود.

او در این مدت به موضوعاتی چون جلوگیری طالبان بازگشایی مدارس دخترانه واکنش نشان داده اما درباره حصر خانگی خود اظهار نظری نکرد.

خبر خروج عبدالله از افغانستان را روز شنبه ابتدا برخی رسانه‌ها منتشر کردند و ساعتی بعد خود او نیز در صفحاتش در رسانه‌های اجتماعی با انتشار متنی نوشت که «به دلیل مسافرت شخصی برای چند روز» در خارج از افغانستان خواهد بود.

او درباره مقصد سفر خود اظهار نظری نکرده است اما برخی رسانه‌ها با اشاره به سکونت خانواده عبدالله در هند نوشته‌اند که او احتمالا به این کشور سفر کرده است.

عبدالله عبدالله پیش از سقوط کابل رییس شورای عالی مصالحه‌ افغانستان و سرپرست تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان در دوحه بود.

عبدالله در پیام خود که روز شنبه در فیس‌بوک و توییترش منتشر شد، برای جلوگیری از جنگ‌های داخلی بر ایجاد حکومت فراگیر تاکید کرده و افزوده که اکثریت مردم افغانستان نیز همین را توقع دارند.

او همچنین خواستار آن شده که با عبور از بحران‌‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی، زمینه برای شکل‌گیری نهادهای ملی، مشارکت سیاسی و زندگی مسالمت‌آمیز در پناه قانون فراهم شود.

امروز
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید