مدیران توییتر چگونه با ایلان ماسک برخورد خواهند کرد؟

۱۴۰۱/۱/۳۱

بسیاری از سرمایه‌گذاران، تحلیلگران و بانکداران انتظار دارند که هیات مدیره شرکت توییتر در روزهای آینده پیشنهاد خرید ۴۳ میلیارد دلاری ایلان ماسک را به دلیل پایین بودن رقم پیشنهادی رد کند؛ اما این رسانه اجتماعی چگونه در این زمینه عمل خواهد کرد؟

به گزارش رویترز سهام توییتر پس از اینکه ماسک پیشنهاد خود را اعلام کرد کاهش یافت، زیرا بازار آن را بسیار ناچیز و بسیار ضعیف ارزیابی کرد. هیات مدیره توییتر هم‌اکنون در حال ارزیابی پیشنهاد ماسک است و بسیاری از سرمایه‌گذاران و تحلیلگران می‌گویند که احتمال رد آن وجود دارد.

اگر توییتر تصمیم به رد پیشنهاد ماسک بگیرد چه گزینه‌هایی پیش رو خواهد داشت؟

۱) خریدن زمان بیشتر

شاید هیات مدیره توییتر تصمیم بگیرد که از هرگونه مذاکرات فروش با ماسک امتناع کند تا زمان بیشتری به پاراگ آگروال، مدیر اجرایی جدید خود برای دستیابی به اهداف عملیاتی شرکت بدهد.

هیات مدیره توییتر هفته پیش با استفاده از تاکتیک «قرص سمی» یک طرح یک ساله را تصویب کرد که مانع از آن می‌شود که ماسک بیش از ۱۵ درصد از شرکت را بدون رضایت توییتر در اختیار داشته باشد و با این اقدام اندکی زمان برای خود بخرد. از طرفی توییتر هم‌اکنون با هیچ چالش کوتاه مدتی روبرو نیست زیرا مهلت سرمایه‌گذاران برای معرفی نامزدهای هیات مدیره خود در مجمع سالانه سهامداران در ماه مه بدون وجود هیچ رقیبی سپری شد.

آگراوال که قبلا مدیر ارشد بخش فناوری توییتر بود، در پایان ماه نوامبر گذشته ریاست این شرکت را بر عهده گرفت.

او در ماه فوریه اعلام کرد به اهداف بلند‌پروازانه افزایش درآمد و رشد کاربران که توییتر سال گذشته آنها را اعلام کرد، پایبند است، اما سرمایه‌گذاران در این زمینه تردید دارند و همین امر بر رشد سهام توییتر سایه انداخته است.

این اهداف شامل رسیدن به میانگین ۳۱۵ میلیون کاربر فعال روزانه «قابل درآمدزایی» (یعنی کاربران ثبت نام شده‌ای که تبلیغات را در پلتفرم مشاهده می‌کنند) و ایجاد حداقل ۷/۵ میلیارد دلار درآمد سالانه تا پایان سال ۲۰۲۳ هستند.

توییتر در سال ۲۰۲۱ درآمدی ۵/۱ میلیارد دلاری و به طور متوسط ۲۱۷ میلیون کاربر فعال روزانه قابل کسب درآمد در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۱ داشته است.

ماسک سیگنال‌های متناقضی داده در مورد اینکه اگر پیشنهاد ۴۳ میلیارد دلاری‌اش برای خرید تويیتر رد شود، چه خواهد کرد. او هفته گذشته گفت در صورت رد شدن پیشنهادش، در موقعیت خود به عنوان سهامدار توییتر تجدید نظر خواهد کرد.

این امر می‌تواند به این معنی باشد که ماسک بیش از ۹ درصد سهام خود در توییتر را می‌فروشد و کنار می‌رود. اما ماسک همچنین هفته گذشته توییت کرد که سهامداران توییتر باید بدون توجه به نظر هیات مدیره شرکت، در مورد پیشنهاد او نظر بدهند. برخی سرمایه‌گذاران این توییت را اینگونه تعبیر کرده‌اند که ماسک می‌خواهد با یک پیشنهاد خصمانه فشار وارد کند.

۲) توییتر با ماسک مذاکره کند

توییتر می‌تواند جزئیات اسناد مالی خود را به ماسک ارائه کند، به این امید که این به پیشنهاد بهتری منجر شود. این اقدام می‌تواند فرصتی باشد برای امتحان ادعای ماسک در مورد «بهترین و آخرین» پیشنهاد ۵۴/۲ میلیارد دلاری که او گفته نقد پرداخت می‌کند. مدیر اجرایی شرکت تسلا که مجله اقتصادی فوربس دارایی خالص او را ۲۶۵ میلیارد دلار اعلام کرده، نگفته که چقدر از دارایی خود را حاضر است برای خرید توییتر خرج کند.

این امکان وجود دارد که ماسک در نهایت با شرکت‌های خصوصی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مستقل یا سایر سرمایه‌گذاران ثروتمند شریک شود تا سهام خود را در هر تراکنش کاهش دهد. او گفت می‌خواهد تا آنجا که ممکن است بسیاری از سهامداران فعلی توییتر سهام خود را در یک معامله قرار دهند.

هیات مدیره توییتر می‌تواند به صورت راهبردی جایگزین‌های احتمالی برای ماسک را بررسی کند. این شامل تماس با شرکت‌ها، شرکت‌های خصوصی و سایر خریداران بالقوه برای ارزیابی میزان علاقه آنها به انجام یک معامله است. مزیت این گزینه این است که می‌تواند معامله بهتری را شناسایی کند یا بر ماسک فشار بیاورد تا پیشنهاد خود را افزایش دهد.

اما نکته منفی آن این است که می‌تواند امید بسیاری از سرمایه‌گذاران را برای اینکه توییتر خود را بفروشد، افزایش دهد و با توجه به اینکه سهام توییتر اکنون کمی بیش از نصف آنچه حدود یک سال پیش بود ارزش دارد، این شرکت را تحت فشار قرار دهد تا از موضع ضعف برای یک معامله مذاکره کند.

به گزارش رویترز، یک خریدار بالقوه هفته گذشته با توییتر تماس گرفته و با ارائه پیشنهادی که ماسک را به چالش می‌کشد، برای خرید آن ابراز تمایل کرده است. سایر شرکت‌های خصوصی می‌توانند وارد معرکه شوند، و برخی شرکت‌های فناوری و رسانه‌ نیز ممکن است تصمیم بگیرند که با نظارت‌هایی که با اینگونه معامله‌‌ها همراه است، شجاعانه رفتار کنند.

این امکان وجود دارد که توییتر یک معامله جایگزین انتخاب کند به معنای فروش آن نباشد. توییتر در سال ۲۰۲۰ موافقت کرد یک میلیارد دلار اوراق قرضه قابل تبدیل به شرکت سهامی خصوصی سیلور لیک (Silver Lake) بفروشد، که به آن کمک کرد تا ۲ میلیارد دلار بازخرید سهام را تامین کند. توییتر هم‌اکنون نیز می‌تواند معامله مشابهی را با طرف دیگری انجام دهد تا پول نقد بیشتری به دست آورد و از فروش مستقیم اجتناب کند.


خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید