زلنسکی: جهان باید برای احتمال استفاده روسیه از سلاح اتمی در اوکراین آماده شود

۱۴۰۱/۱/۲۷

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، هشدار داد که همه کشورهای جهان باید برای احتمال استفاده روسیه از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در جنگ با اوکراین آماده شوند.

زلنسکی جمعه در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت: از آنجا که پوتین برای جان مردم اوکراین ارزشی قائل نیست ممکن است از سلاح‌های اتمی یا شیمیایی استفاده کند.

او همچنین خاطرنشان کرد: بین دو هزار و ۵۰۰ تا سه‌هزار سرباز اوکراینی در جنگ کنونی کشته شده و ۱۰ هزار نیروی دیگر نیز زخمی شده‌اند.

طبق اعلام آژانس پناهندگان سازمان ملل، از آغاز حمله روسیه به اوکراین حدود پنچ میلیون اوکراینی از کشور خود گریخته‌اند. طبق آمارهای سازمان ملل، همچنین بیش از هفت میلیون نفر نیز در داخل اوکراین آواره شده‌اند.

روز جمعه واشینگتن‌پست به نقل از منابع آگاه گزارش داد که ولودیمیر زلنسکی اخیرا از جو بایدن درخواست کرده که روسیه را به عنوان «دولت حامی تروریسم» معرفی کند.

در همین حال، رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که نخست‌وزیر اوکراین و چند مقام ارشد این کشور هفته آینده به واشینگتن سفر خواهند کرد.

از سوی دیگر، متی ماسیکاس، سفیر اتحادیه اروپا در اوکراین، هشدار داد که روسیه کودکان اوکراینی را می‌رباید و تاکید کرد که مسکو باید در این ارتباط پاسخگو شود.

پیش‌تر لیودمیلا دنیسووا، آمبودزمان اوکراین، اعلام کرده بود که بیش از ۱۳۰ هزار کودک اوکراینی به زور به روسیه منتقل شده‌اند.

در همین حال، وزارت خارجه روسیه ۱۸ دیپلمات اتحادیه اروپا در این کشور را «عنصر نامطلوب» خواند و خواستار خروج آنها از روسیه شد.

در پی تاکید دولت آمریکا بر افزایش حمایت نظامی ایالات‌متحده از اوکراین، یک مقام ارشد دفاعی ایالات‌متحده گفت که انتظار می‌رود اولین پرواز حامل کمک‌های نظامی ایالات متحده برای اوکراین طی ۲۴ ساعت آینده به منطقه برسد.

با این حال، روزنامه واشینگتن‌پست گزارش داد که روسیه به آمریکا هشدار داده است اگر به ارسال سلاح به اوکراین ادامه دهد با «پیامدهایی غیرقابل پیش‌بینی» روبه‌رو خواهد شد.

در همین حال، تهاجام روسیه به ویژه به مناطق جنوبی و شرقی اوکراین ادامه دارد.

پلیس کی‌یف اعلام کرد پس از عقب‌نشینی نیروهای روسیه، اجساد بیش از ۹۰۰ غیرنظامی در استان کی‌یف کشف شده است.

پلیس همچنین گفت که نیروهای روسیه در خانه‌ها و خودروهای غیرنظامیان در شهرهای استان کی‌یف تله‌های انفجاری کار گذاشته‌اند که این اقدام تا کنون به کشته شدن دست‌کم یک نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر منجر شده است.

از سوی دیگر، حمله نیروهای روسیه به یک منطقه مسکونی در شرق اوکراین، دست‌کم ۷ کشته از جمله یک کودک و ۳۴ زخمی بر جا گذاشت. در پی حملات نیروهای روسی در شهر میکولائیف نیز دست‌کم پنچ نفر کشته شدند.

مرور مطبوعات
چشم‌انداز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید