دست‌کم ۲۳ نفر در تیراندازی متروی نیویورک مجروح شدند

۱۴۰۱/۱/۲۳

یک مرد مسلح که ماسک ضد گاز بر صورت داشت، روز سه‌شنبه پس از پرتاب و انفجار بمب دودزا در یکی از واگن‌های متروی منطقه بروکلین نیویورک، اقدام به تیراندازی کرد که در اثر آن دست‌کم ۲۳ نفر مجروح شدند.

مقامات نیویورک اعلام کردند که فرد مهاجم که احتمالا به تنهایی اقدام به تیراندازی به سوی مردم کرده، پس از این اقدام از صحنه فرار کرده است.

همزمان کاخ سفید نیز اعلام کرد که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، از جزییات تیراندازی در متروی نیویورک مطلع است و به شهردار و پلیس نیویورک پیشنهاد کمک داده است.

این حمله زمانی رخ داد که قطار مترو در حال ورود به ایستگاهی در محله سان ست پارک بروکلین بود.

در اثر این تیراندازی ۱۰ نفر به طور مستقیم مورد اصابت گلوله قرار گرفتند، از جمله پنج نفر که وضعیت آنها وخیم اما پایدار گزارش شده است و ۱۳نفر دیگر نیز در اثر استنشاق دود و حین فرار آسیب دیدند که وضعیت آنان نیز پایدار است.

پلیس نیویورک مظنون را مردی درشت هیکل توصیف کرد که جلیقه‌ای به رنگ سبز و یک سویشرت کلاهدار به تن داشت.

به گزارش فاکس نیوز، اداره پلیس شهر نیویورک در ارتباط با این با تیراندازی به دنبال یک ون یوهال، خودروی ون مورد استفاده برای جا به جایی وسایل و اسباب کشی، با پلاک آریزونا است.

سی‌ان‌ان نیز گزارش داد پلیس ویدیوی ضبط شده با تلفن همراه یک شاهد عینی را در اختیار دارند که مظنون را نشان می‌دهد و شرکت یوهال گفته که در حال همکاری نزدیک با مقامات درباره اطلاعات موجود مربوط به جستجوی خودروی ون اجاره‌ای و ارتباط احتمالی آن با تیراندازی است.

به گفته مقام‌های پلیس نیویورک، ماموران کلید یک ون اجاره‌ای را در کنار اسلحه نیمه اتوماتیک گلاک که با آن تیراندازی شده بود و نارنجک‌های دودزای منفجر شده و منفجر نشده در واگن مترو پیدا کرده‌اند و این کلید آنها را به اطلاعات مرد ۶۲ ساله‌ای رسانده است.

مقام‌های پلیس نیویورک گفتند هنوز نمی‌توانند تایید کنند که این فرد عامل تیراندازی بوده است اما از او پیشتر در شبکه‌های اجتماعی ویدیوهایی مملو ناسزاگویی منتشر شده که در آنها با انتقاد از آنچه «جنایت علیه سیاهپوستان» خوانده گفته که تغییر اوضاع به اقدامی جدی نیاز است.

این مرد ۶۲ ساله در ویدیویی برنامه شهردار و فرماندار نیویورک را برای بهبود ایمنی در مترو محکوم به شکست دانسته و در ویدیویی دیگر به طرح شهردار نیویورک برای پایان دادن به خشونت با سلاح، اعتراض کرده است.

کیچانت سیول، کمیسر پلیس نیویورک گفت که این تیراندازی در حال حاضر به عنوان یک اقدام تروریستی در حال بررسی نیست، اگرچه مقامات هیچ چیزی را به عنوان انگیزه این تیراندازی رد نمی‌کنند.

اریک آدامز، شهردار نیویورک که خود به دلیل ابتلا به کووید۱۹ در قرنطینه است، با انتشار ویدیویی در واکنش به تیراندازی در متروی این شهر گفت: ما اجازه نخواهیم داد که نیویورکی‌ها حتی توسط یک فرد مورد وحشت قرار گیرند. پلیس نیویورک در حال جستجو برای یافتن مظنون فراری است و ما او را پیدا خواهیم کرد.

آدامز افزود: اما از مردم می‌خواهیم هر گونه اطلاعاتی که ممکن است به ما در این تحقیقات کمک کند ارائه دهند.

شهردار نیویورک همچنین در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان گفت که تیراندازی روز سه‌شنبه «یک اقدام خشونت‌آمیز بی‌معنی» بود و متعهد شد که تعداد افسران برای گشت‌زنی در مترو را دو برابر کند.

کتی هوچول، فرماندار نیویورک، نیز گفت که «منابع کامل ایالت نیویورک» را برای مبارزه با افزایش جرم و جنایت اختصاص می‌دهد.

پلیس و نیروهای امدادی پس از وقوع تیراندازی، دانش‌آموزان و کارکنان مدارس این منطقه را به سرپناهی امن در محل هدایت کردند.

ایستگاهی که تیراندازی در آن رخ داد به خاطر قرار داشتند در محله چینی‌‌ها و نزدیکی به مجسمه معروف آزادی از تردد و شلوغی زیادی برخوردار است.

پس از این حادثه محدوده چند بلوک و خیابان‌های اطراف محل تیراندازی مسدود شدند و مقام‌های پلیس نیویورک گفتند که جستجوی گسترده‌ برای دستگیری عامل تیراندازی همچنان ادامه دارد.

اخبار
چشم‌انداز
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید