صدور سومین حکم اعدام در ملاء عام در ایران طی دو هفته اخیر

۱۴۰۱/۱/۲۲

داریوش شاهنوند دادستان عمومی و انقلاب خرم‌آباد اعلام کرد فرد متهم به قتل یک مامور نیروی انتظامی در ملاء عام اعدام می‌شود. این سومین فردی است که طی دو هفته اخیر در ایران به اعدام در ملاء عام محکوم می‌شود.

شاهنوند روز دوشنبه ۲۲ فروردین، بدون این که هویت این متهم و همچنین زمان اجرای حکم اعدام را اعلام کند، گفت حکم قصاص برای او صادر شده و «پس از اقدامات قانونی اجرا می‌شود.»

به گزارش رسانه‌های ایران، این فرد متهم است رحمان ‌پوردهقان یک مامور نیروی انتظامی استان لرستان را در آذرماه ۱۴۰۰ در جریان یک درگیری به قتل رسانده است.

اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام این متهم در ملاء عام در حالی است است که چند روز پیش نیز دادگاهی در فولادشهر اصفهان نیز حکم اعدام در ملاء عام را علیه دو متهم به قتل عمد صادر کرد.

سازمان حقوق بشر ایران روز ۱۰ فروردین نسبت به از سرگیری اعدام در ملاء عام در ایران هشدار داد و نوشت: «با توجه به این‌ که در یک سال و نیم اخیر به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ اجرای احکام اعدام در ملاء عام پس از چند دهه متوقف شده بود، بازگشت این روش برای اجرای مجازات ظالمانه اعدام باید با مخالفت شدید جامعه مدنی ایران، کنشگران حقوق بشر و جامعه جهانی روبه‌رو شود.»

بنا بر اسناد کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعدام‌های ملاء عام مغایر با مقررات میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و تخطی از ماده ۷ این میثاق است.

طبق یک نظرسنجی که به سفارش سازمان حقوق بشر ایران و ائتلاف جهانی علیه مجازات اعدام انجام شد، بیش از ۸۶ درصد از ۲۰ هزار شرکت‌کننده ساکن ایران گفته‌اند که با اعدام‌ در ملاء عام مخالفند.

پربیننده‌ترین‌ها

سرانجام، قانون
امروز
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید