تغییر سفیر ایران در عراق؛ آل‌صادق جانشین مسجدی شد

۱۴۰۱/۱/۲۲

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد محمدکاظم آل صادق به عنوان سفیر جدید ایران در بغداد تعیین شده است.

خطیب‌زاده روز دوشنبه ۲۲ فروردین در نشست هفتگی خود با اعلام این که «احتمال دارد در یکی از روزهای پایانی این هفته وزیر خارجه عراق به تهران بیاید»، اضافه کرد سفیر جدید ایران نیز «به‌زودی عازم عراق می‌شود.»

رسانه‌های ایران درباره سوابق آل صادق جزییاتی را منتشر نکرده‌اند و فقط نوشته‌اند او «مسلط به زبان عربی و از یک خانواده حوزوی» است.

ایرنا در خبری که در اردیبهشت ۱۳۹۸ منتشر کرد، او را «مشاور سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد» معرفی کرده است.

اما بر اساس اطلاعات وبسایت رسمیو، آل صادق عضو هیات مدیره «انجمن پیشکسوتان سپاس» وابسته به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است.

همچنین خبرنگار حوزه سیاست خارجی ایسنا در توییتی درباره آل صادق نوشت: «او سال‌ها در سفارت ایران در عراق در بخش‌های مختلف از جمله مسوول بخش سیاسی سفارت مشغول به فعالیت بوده است.»

با تعیین سفیر جدید ایران در بغداد، دوران ماموریت ایرج مسجدی که از دی‌ماه ۱۳۹۵ سفیر جمهوری اسلامی در بغداد بود، به پایان رسید.

مسجدی که از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران است، در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا قرار دارد.

در دوران سفارت او، آمریکا در حمله‌ای هوایی، قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس را در نزدیکی بغداد کشت.

همچنین در دوران سفارت مسجدی، ایران و عربستان سعودی با میانجیگری عراق مذاکراتی را انجام دادند که اکنون متوقف شده است.

تغییر سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، در حالی است که هنوز با وجود گذشت چندین ماه از انتخابات پارلمانی عراق، دولت جدید این کشور تشکیل نشده و گروه‌های شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی مانع تشکیل دولت جدید شده‌اند.

رویترز چندی پیش خبر داد اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در یک سفر محرمانه به اربیل برای جلوگیری از توافق حزب دموکرات کردستان با مقتدی صدر در زمینه تشکیل دولت جدید عراق تلاش کرد.

همچنین تغییر سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، چند هفته پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل صورت گرفته که از سوی عراق و کشورهای جهان محکوم شده است.

مسجدی، درباره این حمله گفته بود این حمله «بی‌احترامی به مردم و دولت عراق» نبود.

پنجره
فردا
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید