ادامه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه: لوپن رقیب احتمالی مکرون در دوم خواهد بود

۱۴۰۱/۱/۲۱

با ادامه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، تاکنون امانوئل مکرون با قرار گرفتن در صدر آرا به دور دوم راه یافته است و مارین لوپن با ۲۳ درصد و ژان لوک ملانشون با ۲۲/۲ درصد آرا در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.نامزدهای اول و دوم در دور دوم انتخابات با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

بنابر نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که حاصل شمارش حدود هشتاد درصد آراست، تاکنون امانوئل مکرون ۲۷/۶ درصد آرا را کسب کرده است.

مارین لوپن، رهبر حزب اجتماع ملی و نامزد راست افراطی تاکنون با کسب ۲۳ درصد آرا در رتبه دوم قرار گرفته و رقیب احتمالی مکرون در دور دوم خواهد بود.

در این میان، آرای ژان لوک ملانشون، با عبور از پیش‌بینی‌های اولیه به ۲۲/۲ درصد رسید و فاصله‌‌ او با مارین لوپن که ۲۳ درصد رای‌ها را کسب کرده، به کمتر از یک درصد، هشت دهم درصد، رسیده و رقابت بر سر کسب رتبه دوم را بیش از پیش فشرده کرد.

پیش از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نظرسنجی بی‌وی‌ای حاکی از آن بود که امانوئل مکرون و مارین لوپن به دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه راه‌ پیدا خواهند کرد و در دور دوم نیز مکرون با ۵۳ درصد آرا پیروز می‌شود.

با این حال امانوئل مکرون یکشنبه شب پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات مبنی بر راهیافتن او و مارن لوپن به دور دوم، طی سخنانی گفت: هیچ چیز قطعی نیست و دو هفته آینده برای فرانسه تعیین‌کننده است.

او گفت که می‌خواهم فرانسه قوی باشد و بتواند با چالش‌ها مقابله کند. مکرون همچنین از تلاش برای ائتلاف با دیگر احزاب و نامزدهای با همه کسانی که می‌خواهند برای فرانسه کار کنند تماس خواهم گرفت تا جنبش سیاسی بزرگ اتحاد و اقدام، فراتر از تفاوت‌ها تشکیل شود.

در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه دوازده نامزد با یکدیگر رقابت ‌کردند. پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات و راه یافتن احتمالی مکرون و لوپن به دور دوم، از میان ده نامزد دیگر، ۹ نامزد از امانوئل مکرون برای دور دوم انتخابات حمایت کردند و فقط اریک زمور، نامزد راستگرا، از مکرون حمایت نکرد.

هر ۹ نامزد دیگر از رای‌دهندگان فرانسوی خواستند در انتخابات دو هفته دیگر از مکرون در مقابل لوپن، نامزد راست افراطی، حمایت کنند.

آن ایدالگو، نامزد حزب سوسیالیست، نیز از طرفداران خود خواست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به امانوئل مکرون رای دهند تا فرانسه دچار نفرت نشود.

در انتخابات دور دورم که روز ۲۴ آوریل، چهارم اردیبهشت، برگزار می‌شود نامزدی پیروز انتخابات خواهد بود که ضمن کسب رای اکثریت، میزان رای‌هایش بیش از ۵۰ درصد مجموع آرا باشد.

مکرون سال ۲۰۱۷ در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با کسب ۶۶/۱ درصد آرا با فاصله قابل توجه بر مارین لوپن پیروز شد اما در حال حاضر نظرسنجی‌ها درباره دور دوم انتخابات رقابت احتمالی مکرون و لوپن را بسیار نزدیک ارزیابی می‌کنند.

برخی نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که در دور دوم مکرون با ۵۲ درصد آرا بر لوپن با ۴۸ درصد آرا پیروز می‌شود و چند نظرسنجی نیز رقابت را فشرده‌تر و با نسبت ۵۱ به ۴۹ ارزیابی می‌کنند که نشان می‌دهد مکرون برای حفاظ کرسی ریاست جمهوری در دو هفته آینده کار دشواری را پیش رو دارد.

لوپن در هفته‌های اخیر کمپین انتخاباتی خود را بر هزینه‌های زندگی متمرکز کرده بود و توانست فاصله خود را در نظرسنجی‌ها با مکرون کاهش دهد.

در همین حال، والری پکرسه، نامزد محافظه‌کار انتخابات ریاست جمهوری، ضمن حمایت از مکرون در دور دوم انتخابات، نسبت به آنچه «عواقب فاجعه‌بار» شکست مکرون مقابل لوپن هشدار داد.

ژان لوک ملانشون، نامزد چپگرا که در حال حاضر در رتبه سوم قرار دارد، نیز بر لزوم جلوگیری از به قدرت رسیدن لوپن تاکید کرده است.

اخبار
چند چند

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید