با ادامه واکنش‌ها به قتل‌عام غیرنظامیان در شهر بوچای اوکراین، آمریکا دختران ولادیمیر پوتین و دو بانک بزرگ روسیه را تحریم کرد. جو بایدن هم صراحتا اعلام کرد این تحریم‌های جدید مرتبط با جنایت‌های روسیه در شهر بوچاست. اما دختران پوتین چه کسانی‌اند و از آنها چه می‌دانیم؟

به‌گزارش وال استریت ژورنال به‌نقل از چند دیپلمات، اتحادیه اروپا نیز پیشنهاد اعمال تحریم‌هایی علیه دو دختر رییس‌جمهور روسیه را ارائه کرده است.

پوتین عموما درباره خانواده‌اش حرف نمی‌زند. بنا بر اعلام کرملین، او دو دختر از همسر سابقش لیودمیلا پوتینا دارد و معلوم نیست که آیا فرزندان دیگری هم دارد یا نه.

در سال ۲۰۱۳ پوتین و همسرش از جدایی‌شان خبر دادند و یک سال پس از آن کرملین اعلام کرد که رییس‌جمهور روسیه پس از ۳۰ سال ازدواج، قانونا از همسرش طلاق گرفته است.

طلاق پوتین او را به دومین رهبر مطلقه روسیه پس از پتر کبیر در قرن هفدهم میلادی تبدیل کرد.

زندگی خصوصی ولادیمیر پوتین در هاله‌ای از رمز و راز نهفته است. جدایی او از همسر سابقش که زمانی مهماندار آئروفلوت، بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی روسیه بود با اعلام مختصر و بی‌مقدمه‌ای همراه بود که همه را متعجب کرد. پوتین تصمیم این دو برای جدایی را «تصمیمی مشترک» خواند.

دختران پوتین هم تا حد زیادی از دید عموم دور نگه داشته شده‌اند. در حدی که بسیاری روس‌ها آنها را تنها از روی اسم می‌شناسند.

در سال ۲۰۲۰، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین به خبرنگاران گفت که پوتین به گزارش‌ها درباره زندگی خصوصی و وضعیت سلامتش بهایی نمی‌دهد. خبرگزاری تاس روسیه سال ۲۰۲۱ دلیل پوتین برای صحبت نکردن درباره خانواده‌اش را حفظ امنیت آنها و ناشناس نگه داشتنشان برای اینکه آنها «بتوانند یک زندگی عادی داشته باشند» عنوان کرد.

دختران تحریم‌شده پوتین

به‌گزارش گاردین، هویت دختران پوتین هرگز از سوی شخص او و یا کرملین تایید نشده است و هیچ عکسی از آنان در سنین بزرگسالی هم به‌صورت رسمی منتشر نشده است. حتی حدس‌وگمان فراوانی پیرامون تعداد فرزندان پوتین وجود دارد.

پوتین که به‌ندرت درباره فرزندانش در عموم صحبت می‌کند در کنفرانس خبری سال ۲۰۱۵ و در پاسخ به گمانه‌زنی‌ها درباره خروج دخترانش از روسیه گفت که دختران او از کشور «فرار نکرده‌اند».

او گفت که دخترانش در روسیه زندگی می‌کنند و در هیچ کشور دیگری جز روسیه، تحصیل نکرده‌اند. پوتین افزود آنها به تحصیلاتشان ادامه می‌دهند و کار می‌کنند و او به دخترانش مفتخر است. به گفته پوتین، دخترانش سه زبان اروپایی را روان صحبت می‌کنند. پوتین تاکید کرد که درباره خانواده‌اش با کسی حرف نمی‌زند.

رییس جمهوری روسیه ادامه داد که فرزندان او هرگز «ستاره» نبوده‌اند و هیچوقت از در معرض توجه بودن لذت نمی‌برده‌اند و زندگی عادی‌شان را می‌کنند.

او همچنین گفت که دخترانش نخستین گام‌ها را در کار و حرفه‌شان برداشته‌اند و کارشان مرتبط با سیاست نیست. هر دو دختر او اکنون وارد مشاغلی تجاری شده‌اند.

کاترینا تیخونووا ۳۵ ساله، دختر کوچک‌تر پوتین، سال ۱۹۸۶ در درسدن آلمان متولد شد. در آن زمان پوتین به‌عنوان جاسوس کا‌گ‌ب در آلمان مشغول بود. تیخونووا، که نام خانوادگی مادربزرگ مادری‌اش را برای خود انتخاب کرده، در دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ و دانشگاه دولتی مسکو درس خوانده و در رشته ریاضی و فیزیک مدرک کارشناسی ارشد گرفت.

طبق جزئیات بسته تحریمی آمریکا، کاترینا از مدیران بخش فناوری است و کارش از دولت روسیه و صنعت دفاعی آن حمایت می‌کند.

تیخونووا به فرهنگ ژاپنی و رقص راک‌اندرول آکروباتیک علاقه دارد. در سال ۲۰۱۳ او و شریک رقصش در مسابقات قهرمانی جهان در سوییس، به مقام پنجم رسیدند.

همین ویدیوی رقص او در این مسابقات بود که با تصویر او در دانشگاه مسکو، که در آن مشغول‌به‌کار است، مطابقت داده شد و در سال ۲۰۱۵ به شناخته شدن او به‌عنوان یکی از دختران ولادیمیر پوتین انجامید.

تیخونووا با یکی از پسران نیکولای شامالوف، از مشاوران نزدیک پوتین و شریک بانک روسیه، ازدواج کرد. دولت آمریکا این بانک را «بانک شخصی مقام‌های بلندپایه کرملین» می‌خواند. پسر شامالوف، وقتی تنها ۲۰ سال داشت به سمت مشاور کل حقوقی اقتصاد خارجه شرکت گازپروم منصوب شد و تنها دو سال پس از عروسی با دختر پوتین، مجله فوربز، شامالوف را یکی از جوان‌ترین میلیاردهای روسیه معرفی کرد.

این زوج در سال ۲۰۱۳ ازدواج کردند و در سال ۲۰۱۸ از هم جدا شدند. جزئیاتی از توافق مالی این زوج هنگام طلاق، منتشر نشده است.

معترضان ضدپوتین اسفند ۱۴۰۰ وارد آلتا میرا، ویلای هشت اتاق‌خوابه پسر شامالوف در مرکز تفریحی بیاریتز فرانسه شدند. ویدیویی بر روی رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که معترضان در آن می‌گفتند که این خانه با پول دزدی پوتین و مافیای روسیه خریداری شده است.

معترضان گفتند که این خانه لوکس اولیگارش‌ها را به مرکز اسکان قربانیان رژیم پوتین، به‌ویژه پناهندگان اوکراینی و روس که از جنگ، سرکوب، شکنجه و زندان می‌گریزند تبدیل می‌کنند و تاکید کردند که زمان اینکه دیکتاتورها پول ملتشان را بدزدند و در ویلاهایشان در اروپا با فراغت زندگی کنند به سر رسیده است.

تیخونووا مشاغل متفاوتی در دانشگاه دولتی مسکو داشته است و در سال ۲۰۲۰ به‌عنوان رییس «اینوپرکتیکا» یک مرکز ۱/۷ میلیارد دلاری هوش مصنوعی در این دانشگاه منصوب شد. پوتین پیش‌تر این مرکز از مهم‌ترین ابزار روسیه در راهبرد ملی توسعه فناوری هوش مصنوعی خوانده بود.

مشاوران مالی تیخونووا در دانشگاه مسکو، پنج عضو حلقه نزدیکان پوتین‌اند؛ دو تن از آنها از افسران سابق کاگ‌ب‌اند که در زمان تولد کاترینا، در همان ساختمانی که او در درسدن آلمان در آن به دنیا آمد، زندگی می‌کردند.

دختر بزرگ‌تر پوتین، ماریا ورونتسوا ۳۶ ساله، تخصص سیستم غدد درون‌ریز دارد.

ورونتسوا که در یک پنت‌هاوس مقابل سفارت آمریکا در مسکو زندگی می‌کند در سال ۲۰۱۹ و در مصاحبه با تلویزیون دولتی روسیه از برنامه‌هایش برای یک پروژه پزشکی نزدیک به ۶۵۰ میلیون‌ دلاری برای کمک به درمان سرطان سخن گفت.

ورونتسوا در سال ۲۰۱۳ با یوریت فاسن، تاجر هلندی اصالتا روسی ازدواج کرد و این دو در پنت‌هاوسی در آمستردام زندگی می‌کردند. در سال ۲۰۱۴ و در پی سرنگونی هواپیمای ام‌اچ۱۷ به‌دست نیروهای حامی روسیه بر فراز اوکراین، چند همسایه ورونتسوا خواهان اخراج او از این شهر شدند.

به‌تازگی گروهی از مردم آمستردام با گذاشتن نوشته‌ای در ملکی متعلق به ماریا و همسرش، از او خواستند از پدرش بخواهد که به جنگ اوکراین خاتمه دهد.

در پی تحریم دختران پوتین، سخنگوی کاخ سفید گفت الگویی را شاهد بودیم که در آن پوتین و الیگارش‌های روس دارایی‌ها و منابع را در حساب بانکی اعضای خانواده خود ذخیره می‌کنند.

برخی حدس‌وگمان‌ها درباره اینکه پوتین صاحب دختر دیگری از زنی به سوتلانا کریوونوگیخ است نیز وجود دارد. بنا بر گزارش‌ها، سوتلانا در محله‌ای شلوغ در سنت پترزبورگ بزرگ شده و به‌عنوان نظافتچی کار می‌کرده و پوتین یک سال با او رابطه مخفیانه داشت.

بر اساس افشای«اوراق پاندورا»، سوتلانای ۴۶ ساله، پس از به دنیا آوردن دخترش لوویزا و از طریق یک شرکت برون‌مرزی که تنها چندین هفته پس از تولد لوزیا راه‌اندازی شده بود، صاحب یک آپارتمان در موناکو شد.

کرملین اینکه پوتین پدر لوویزاست را رد کرده است. پوتین هم پیش‌تر گفته بود که به کسی اجازه دخالت در زندگی خصوصی‌اش را نمی‌دهد و باید به این خواسته او احترام گذاشته شود.

بررسی بازارها
امروز
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید