آمریکا، بریتانیا و استرالیا در مورد همکاری برای توسعه موشک‌های مافوق صوت توافق کردند

۱۴۰۱/۱/۱۶

رهبران آمریکا، بریتانیا و استرالیا روز سه‌شنبه در بیانیه‌‌ای با تاکید بر توسعه همکاری‌ها در چارچوب پیمان امنیتی مشترک در منطقه اقیانوس هند و آرام، اعلام کردند که این سه کشور برای همکاری در توسعه موشک‌های مافوق صوت و دیگر قابلیت‌های دفاعی و امنیتی فوق پیشرفته توافق کرده‌اند.

جو بایدن رییس‌‌جمهوری آمریکا، اسکات موریسون نخست‌وزیر استرالیا و بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا در بیانیه‌ مشترک خود گفتند: ما امروز متعهد شدیم که همکاری‌های سه‌جانبه جدیدی را در زمینه‌های تسلیحات مافوق صوت و ضد مافوق صوت، قابلیت‌های جنگ الکترونیک، گسترش اشتراک‌گذاری اطلاعات و افزایش همکاری در زمینه نوآوری‌های دفاعی آغاز کنیم.

رهبران آمریکا، بریتانیا و استرالیا در این بیانیه گفتند که توافق امنیتی سه جانبه سال گذشته را به اجرا در آورده‌اند و در همین چارچوب در اولین زمان ممکن یک زیردریایی هسته‌ای در اختیار استرالیا قرار خواهد گرفت.

بایدن، جانسون و موریسون بر تعهد خود به «اقیانوس هند‌-آرام آزاد و باز» و در ابعادی فراتر به یک سیستم بین‌المللی تاکید کردند که به حقوق بشر، حاکمیت قانون، و حل مسالمت‌آمیز اختلافات احترام می‌گذارد.

رهبران آمریکا، بریتانیا و استرالیا در بیانیه خود، حمله روسیه به اوکراین را تهاجم بی‌دلیل و غیرقانونی خواندند و گفتند که این حمله بیانگر ضرورت پیمان امنیتی سه جانبه آمریکا، بریتانیا و استرالیاست.

در همین حال فایننشال تایمز نوشت که واشینگتن و متحدانش پیمان امنیتی سه جانبه آمریکا، بریتانیا و استرالیا را برای مقابله با گسترش سریع نظامی چین طراحی کرده‌اند.

توافق رهبران آمریکا، بریتانیا و استرالیا برای همکاری در زمینه توسعه تسلیحات مافوق صوت در حالی انجام شد که چین آزمایش‌های خود برای توسعه فناوری تسلیحات مافوق صوت را افزایش داده و پیشرفت‌های قابل توجهی در این زمینه کسب کرده است.

فایننشال تایمز از قول دو فرمانده ارشد ستاد فرماندهی هند و اقیانوس آرام و فرماندهی فضایی آمریکا، خبر داد که ایالات متحده و استرالیا در حال تقویت همکاری‌های خود در دو بخش فضایی و سایبری هستند و دلیل گسترش این همکاری‌ها، نگرانی فزاینده از تسلیحات مافوق صوت چین است.

به نوشته این روزنامه بریتانیایی، چین سال گذشته سیستمی را آزمایش کرد که توان ارسال تسلیحات مافوق صوت و استقرار آن بر فراز قطب جنوب را ممکن کرد و این وضعیت برای دفاع موشکی آمریکا، که برای مقابله با تهدیدات موشکی از فراز قطب شمال طراحی شده، مشکل تازه‌ای ایجاد کرده است.

خلاصه خبرها
امروز
قصه مردم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید