اعتراض‌ خانواده‌ها به بازگشایی کلاس‌های حضوری مدارس و دانشگاه‌ها

۱۴۰۱/۱/۱۶

دو روز پس از بازگشایی کلاس‌های مدارس و دانشگاه‌ها در ایران به صورت حضوری، اعتراضات مردمی در این زمینه افزایش یافته و محمدعلی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز این بازگشایی‌ها را زیر سوال برد.

محسنی بندپی روز سه‌شنبه ۱۶ فروردین به رسانه‌های ایران گفت بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در این کشور «حساب شده نبوده» و می‌توان برخی از درس‌های مدارس و برخی از واحدهای آموزشی در دانشگاه‌ها را به صورت مجازی پیگیری کرد.

او با انتقاد از برداشته شدن محدودیت‌ها در نوروز و «برخورد صفر و صد» در زمینه مقابله با شیوع کرونا، پیش‌بینی کرد که در آینده نزدیک «بار سنگینی» بر نظام سلامت وارد خواهد شد.

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس همچنین در زمینه فعالیت‌های حرفه‌ای نیز خواستار ادامه دورکاری برای برخی کارمندان شد.

همزمان گروهی از والدین دانش‌آموزان در شیراز در اعتراض به شیوه بازگشایی مدارس با برگزاری تجمعی مقابل ساختمان آموزش و پرورش شعار «‌آموزش حضوری تعطیل باید گردد» و «‌اولویت سلامت بچه‌ها است» سر دادند.

خبرگزاری ایسنا نیز روز سه‌شنبه از نگرانی والدین دانش‌آموزان در استان خراسان شمالی خبر داد و به نقل از یکی از والدین بجنوردی نوشت: «نگرانی من از این بابت است که چطور ۳۰ دانش‌آموز باید حدود سه تا چهار ساعت طی یک کلاس در کنار یکدیگر درس بخوانند.»

یکی دیگر از والدین دانش‌آموزان با انتقاد از لغو محدودیت‌ها در نوروز گفته است: «ای کاش مسئولان تا یکی دو هفته صبر می‌کردند و اگر از اوج نیافتن مجدد این بیماری مطمئن می‌شدند، مدارس را به طور کامل باز می‌کردند.»

خبرگزاری ایلنا به نقل از یکی از معلمان پایه ابتدایی استان فارس نوشت: «متاسفانه مسئولان بدون توجه به دورهمی و ناقل بودن افراد اقدام به بازگشای مدارس کردند.»

این معلم ادامه داد: «نبود تهویه مناسب در کلاس‌های درس و کمبود مواد بهداشتی از دیگر موضوعاتی است که باعث به خطر افتادن سلامتی دانش‌آموزان و معلمان می‌شود و بازگشایی بدون برنامه‌ریزی مدارس سبب ایجاد استرس در والدین شده است.»

روز دوشنبه ۱۵ فروردین نیز گروهی از اولیای دانش‌آموزان در استان گیلان با تجمع مقابل اداره کل آموزش و پرورش در رشت به شیوه بازگشایی مدارس و رعایت نشدن فاصله‌گذاری در کلاس‌های درس اعتراض کردند.

پیشتر محمد غلام‌نژاد، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفته بود شروع حضوری مدارس و دانشگاه‌ها، می‌تواند زنگ خطری برای شیوع دوباره کرونا باشد.

همچنین کریم حسینی، نماینده اهواز در مجلس، بازگشایی یکباره مدارس و دانشگاه‌ها پس از مسافرت‌های نوروزی و همزمان با ماه رمضان را «بی‌تدبیری و خطرساز» خواند.

در حالی که در بخشنامه آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس، شرط فاصله‌گذاری فیزیکی حذف شده، کانون صنفی معلمان هشدار داده که بسیاری از مدارس فاقد امکانات اولیه تهویه و فاقد فضای آموزشی کافی و مناسب برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید