ادامه واکنش‌ها به «جنایت جنگی» در بوچا ؛ بایدن خواستار محاکمه پوتین شد

۱۴۰۱/۱/۱۵

در پی انتشار تصاویر اجساد غیرنظامیان در اطراف کی‌یف به ویژه شهر بوچا، واکنش‌های بین‌المللی علیه «جنایت‌ جنگی» نیروهای روسیه ادامه دارد. اتحادیه اروپا از بحث درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه مسکو خبر داده و جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، هم خواستار محاکمه ولادیمیر پوتین شده است.

بایدن روز دوشنبه ۱۵ فروردین پوتین را جنایتکار جنگی خواند و گفت به دنبال دادگاه جنایت جنگی برای پوتین و اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه در پی انتشار تصاویری از خشونت در بوچاست.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم اعلام کرد این اتحادیه درباره تحریم‌های جدید «اضطراری» علیه مسکو که به ویژه از سوی آلمان و فرانسه درخواست شده، بحث می‌کند.

والدیس دامبروسکیس، معاون رییس کمیسیون اتحادیه اروپا، نیز گفت این کمیسیون در حال آماده‌سازی مجموعه جدیدی از تحریم‌ها علیه روسیه به دلیل حمله نظامی این کشور علیه اوکراین است و پیشنهاد کشورهای عضو اتحادیه برای تحریم روسیه را رد نمی‌کند.

او پیش از برگزاری نشست وزیران اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ ادامه داد: «ما باید حمایت خود از اوکراین را افزایش دهیم.»

اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا اعلام کرد اتحادیه اروپا آماده است تیم‌هایی از بازرسان را برای کمک به «جمع‌آوری مدارک و تحقیق درباره جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت» به اورکیان اعزام کند.»

امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در دست دارد، روز دوشنبه در این زمینه گفت: «امروز نشانه‌های بسیار روشنی از جنایت‌های جنگی» وجود دارد و «کم و بیش ثابت شده که ارتش روسیه [عامل این جنایت‌ها] بوده است.»

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا نیز در این باره از «نسل‌کشی» احتمالی سخن گفت و خواستار حضور عاملان آن، مقابل دیوان بین‌المللی دادگستری وابسته به سازمان ملل متحد شد.

همزمان نخست وزیر لهستان نیز از کلمه «نسل‌کشی» برای توصیف آنچه در بوچا اتفاق افتاده، استفاده کرد و خواستار ایجاد یک کمیسیون تحقیق بین‌المللی در این زمینه شد.

وزیر خارجه ژاپن که روز دوشنبه از ورشو پایتخت لهستان بازدید می‌کرد، گفت «عمیقا شوکه شده است» و «کشتن غیرنظامیان بی‌گناه غیرقابل قبول است».

همچنین میشل باشله کمسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای گفت کشف اجساد غیرنظامیان در بوچا ظن «جنایت‌های جنگی» و «نقض جدی قوانین حقوق بشر بین‌المللی» را برانگیخته است.

او با تاکید بر حفظ شواهد موجود در این زمینه افزود باید همه تلاش‌ها برای اطمینان از تحقیقات مستقل و موثر درباره آنچه در بوچا اتفاق افتاده، انجام شود تا ضمن کشف واقعیت و پاسخگو کردن عاملان، به خانواده قربانیان غرامت پرداخت شود.

به گزارش رویترز، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد حدود پنجاه کارمند در اوکراین دارد که به ویژه به سرشماری قربانیان غیرنظامی تهاجم روسیه به اوکراین می‌پردازند. این سازمان تاکنون ۱۴۳۰ غیرنظامی کشته شده در جنگ اوکراین را شناسایی کرده است.

سفیر آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز گفت این کشور تلاش خواهد کرد تا عضویت روسیه در این شورا را «تعلیق» کند.

همزمان ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین روز دوشنبه از بوچا بازدید کرد و در یکی از خیابان‌های این شهر که اجساد غیرنظامیان کشف شده بود، گفت: «اینها جنایات جنگی هستند و جهان آن را به عنوان نسل‌کشی خواهد شناخت.»

این در حالی است که دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین صبح روز دوشنبه با رد «قاطعانه تمام اتهام‌ها» در این زمینه از رهبران کشورهای جهان خواست در این زمینه «عجولانه» روسیه را متهم نکنند.

شهردار شهر بندری ماریوپل روز دوشنبه گفت نود درصد این شهر جنوب اوکراین در نتیجه حملات ارتش روسیه تخریب شده است.

خلاصه خبرها
مستند - نیروهای طبیعت
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید