سازمان ملل: نزدیک به ۱۰۰ مهاجر بر اثر غرق شدن قایق در دریای مدیترانه جان باختند

۱۴۰۱/۱/۱۵

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کردند که حدود ۱۰۰ مهاجر که قصد داشتند از لیبی به مقصد اروپا بروند بر اثر واژگونی قایق در دریای مدیترانه کشته شدند و فقط چهار نفر از آنها نجات یافتند.

سازمان پزشکان بدون مرز نیز گفت که این مهاجران هفته گذشته سوار بر قایق، لیبی را ترک کردند و مشخص نیست که چه زمانی با مشکل مواجه شدند.

بنابر گزارش‌ها یک نفتکش بامداد روز شنبه چهار مهاجر را در آب‌های بین‌المللی نجات داد و بازماندگان خبر از غرق شدن حدود ۱۰۰ مهاجر دیگر را دادند که در قایق همراه آنها بودند.

به گفته پزشکان بدون مرز، این نفتکش به درخواست‌های این مرکز مبنی بر عدم بازگرداندن مهاجران به لیبی پاسخ نداده است، جایی که «به طور قطع آنها با بازداشت و بدرفتاری» روبرو خواهند شد.

یک گروه بشردوستانه فرانسوی نیز گفت که از ایتالیا و مالت درخواست کمک کرده است تا چهار فرد بازمانده از سرنشینان این قایق غرق شده پیش از آنکه خیلی دیر شود به مکانی امن منتقل شوند.

این گروه بشردوستانه همچنین از آژانس حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا خواست تا جزییات غرق قایق حامل این ۱۰۰ مهاجر را فاش کند.

بر اساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، از اول ژانویه سال میلادی جاری تا ۲۸ مارس، طی سه ماه، حدود ۳۰۰ مهاجر در مسیر مدیترانه مرکزی جان خود را از دست داده‌اند و حدود سه هزار و ۱۰۰ نفر دستگیر و به لیبی بازگردانده شدند.

امروز
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید