ایران از آتش بس دو ماهه در یمن استقبال و نسبت به «مبادله کامل اسرا» ابراز امیدواری کرد

۱۴۰۱/۱/۱۳

سعید خطیب‌زاده،سخنگوی وزارت خارجه ایران، از آتش بس دو ماهه در یمن استقبال و نسبت به توافق برای آتش‌بس دائمی در این کشور ابراز امیدواری کرد.

سعید خطیب زاده،سخنگوی وزارت خارجه ایران، از آتش بس دو ماهه در یمن استقبال و نسبت به توافق برای آتش‌بس دائمی در این کشور ابراز امیدواری کرد.

او همچنین نسبت به «مبادله کامل اسرا و زندانیان بین طرفهای درگیر در این کشور» و اینکه این اقدام «زمینه‌ای برای شروع ابتکار سیاسی برای حل بحران» در یمن باشد، ابراز امیدواری کرد.

عربستان سعودی و آمریکا  نیز از این آتش بس استقبال کرده‌اند. بر اساس اعلام هانس گروندبرگ، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی با آتش‌بس دو ماهه از روز شنبه موافقت کردند.

در همین حال آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، از طرفین درگیر خواست که از این فرصت برای ایجاد یک روند سیاسی فراگیر برای این کشور استفاده کنند.

این اولین آتش‌بس در یمن از سال ۲۰۱۶ است و طرفین می‌توانند با توافق یکدیگر آن را تمدید کنند. وزیر خارجه یمن اعلام کرده که به موجب این آتش‌بس اقداماتی برای آزادی زندانیان، بازگشایی فرودگاه صنعا و آزادسازی کشتی‌های نفتی از طریق بندر حدیده انجام خواهد داد.

شیعیان حوثی مورد حمایت ایران نیز هفته پیش خبر داده بودند که با عربستان سعودی  برای تبادل هزاران زندانی از جمله ناصر منصور هادی، برادر رئيس‌جمهور یمن، و محمود الصبیحی، وزیر دفاع یمن، به توافق رسیده‌اند.

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان از دولت مورد تایید سازمان ملل در یمن حمایت می کنند و تحلیل‌گران جنگ در یمن را جنگ نیابتی بین جمهوری اسلامی و عربستان سعودی می‌خوانند.

تازه‌ترین خبرها

چشم‌انداز
بررسی بازارها
امروز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید