شاهزاده رضا پهلوی:برخورد زشت با زنان در مشهد،روزی تاریک را برای ورزش و فوتبال ایران رقم زد

۱۴۰۱/۱/۱۰

شاهزاده رضا پهلوی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ورزش ایران را به گروگان گرفته و اجازه ورود زنان، نیمی از جمعیت ایران، به استادیوم‌ فوتبال را نمی‌دهد گفت:برخورد زشتی که در مشهد،پشت درهای بسته استادیوم فوتبال با زنان تماشاگر رخ داد، روزی تاریک را برای ورزش و فوتبال ایران رقم زد.

بیانیه شاهزاده رضا پهلوی یک روز پس از جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه مشهد در جریان مسابقه تیم‌های ملی فوتبال ایران و لبنان و حمله به زنان با اسپری فلفل منتشر شد.

او در این بیانیه گفت: برای من که از نوجوانی فوتبال بازی کرده‌ام و هوادار همیشگی تیم‌های ورزشی ایران در رقابت‌های بین‌المللی بوده‌ام، آنچه فراتر از برد و باخت‌های ورزشی اهمیت دارد، روح ورزش است که با هرگونه تبعیض، نژادپرستی و اجبار و دخالت سیاسی در تضاد است.

شاهزاده رضا پهلوی افزود: شوربختانه ورزش ایران نیز در ۴۳سال گذشته هم‌چون هنر و فرهنگ و سینما و موسیقی ایران از سوی جمهوری اسلامی به گروگان گرفته شده است و در این گروگان‌گیری، ورزش زنان و زنان ورزشکار بیشترین آسیب را دیده‌اند.

او گفت که جداسازی جنسیتی در ورزش و ورزشگاه‌ها، ممنوعیت زنان از شرکت در رقابت‌های بین‌المللی در رشته‌هایی چون شنا و تحمیل پوشش و حجاب اجباری به آنان در رشته‌های دیگر، ممنوعیت رقابت ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی به محرومیت ایران در ورزش‌هایی چون جودو منجر شده است.

شاهزاده رضا پهلوی خاطرنشان کرد که سوء‌استفاده‌های سیاسی و ایدئولوژیک از ورزش و کنترل نهادهای امنیتی و نظامی بر فدراسیون‌ها و باشگاه‌های ورزشی از جمله باشگاه‌های تاج و پرسپولیس، کار را به جایی رسانده که اینک پرطرفدارترین تیم‌های ورزشی ما از رقابت‌های بین‌المللی محروم می‌شوند یا در آستانه تعلیق و محرومیت قرار دارند.

او یادآوری کرد که بسیاری از ورزشکاران بنام نیز در این سالها ایران را ترک کرده‌اند و علی‌رغم میل‌شان زیر پرچم کشورهای دیگر در رقابت‌های جهانی شرکت می‌کنند و مدال قهرمانی می‌آورند.

در بخشی از این بیانیه، شاهزاده رضا پهلوی خطاب به «هم‌میهنان ورزشکار و ورزش‌دوست»، نوشت: در شرایطی که جمهوری اسلامی همه آزادی‌های اولیه را از شما گرفته و زندگی را بر ملت ایران و به ویژه جوانان بسیار سخت کرده، ورزش و فوتبال یکی از آخرین تفریحات و دلایل شادی شماست اما نمی‌توانیم از برد‌های ورزشی شاد باشیم در حالی که زنان، به عنوان نیمی از جمعیت کشورمان، نه تنها حق ورود به استادیوم‌ها را ندارند، بلکه پشت درهای بسته با خشونت مواجه می‌شوند.

او گفت که امروز فوتبال ایران در آستانه تعلیق و محرومیت از جام جهانی قرار گرفته است، همان‌طور که باشگاه‌های پرسپولیس و تاج از رقابت‌های آسیایی محروم شدند و مسئولیت این محرومیت‌ها فقط و فقط با جمهوری اسلامی است.

در پایان این بیانیه شاهزاده رضا پهلوی خطاب به مردم ایران گفت: متحد با هم علیه تبعیض و آپارتاید بایستید؛ علیه واپس‌گرایی و زورگویی بایستید؛ علیه فساد بایستید؛ علیه دخالت‌های سیاسی و امنیتی و نظامی در ورزش بایستید.

شاهزاده رضا پهلوی افزود: ورزش و ورزشکاران ایران، شایسته بهترین امکانات و جایگاه‌ها هستند. جمهوری اسلامی می‌رود و روزهای خوب ورزش ایران دوباره باز می‌گردد و همه با هم باید برای تحقق هرچه زودتر آن تلاش کنیم.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد
قصه مردم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید