وزیر خارجه عربستان سعودی: جامعه جهانی باید بر توقف جنگ در اوکراین تمرکز کند

۱۴۰۱/۱/۶

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، خواستار تمرکز جامعه جهانی برای توقف جنگ در اوکراین شد.

بن فرحان روز شنبه ششم فروردین در «همایش دوحه» در قطر گفت برای پایان دادن به جنگ در اوکراین، دو طرف منازعه باید گفت‌وگو و مذاکره کنند.

او همچنین خواستار همکاری مشترک جامعه بین‌الملل برای مقابله با چالش‌ها شد و گفت همکاری فعلی بین اروپا و آمریکا برای مواجهه با اوکراین باید به سایر مناطق جهان هم گسترش یابد.

او همچنین خواستار توجه جامعه جهانی به موضوعات منطقه همانند توجه به بحران اوکراین شد.

در نشست روز شنبه همایش دوحه ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین، نیز به صورت آنلاین سخنرانی کرد و از جمله گفت که ویرانی‌ها در شهر ماریوپول مانند ویرانی‌ها در حلب سوریه است.

او همچنین با اشاره به اینکه در پی حمله روسیه هیچکس در برابر شوک ناشی از اختلالات عرضه مواد غذایی بیمه نیست، خطاب به همایش دوحه گفت: از شما می‌خواهم تولید انرژی را افزایش دهید تا همه در روسیه بفهمند هیچکس نمی‌تواند از انرژی به عنوان ابزار باج‌گیری استفاده کند.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا، نیز در همایش دوحه از خواسته اوکراین برای اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان این کشور حمایت کرد.

او درباره یمن نیز با تاکید بر اینکه واشینگتن باید در مقابله با حوثی‌ها نقش پررنگ‌تری ایفا می‌کرد گفت: «هدف ما در واشینگتن بازگرداندن حوثی‌ها به فهرست گروه‌‌های تروریستی است.»

گفت‌وگوی ویژه
پنجره
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید