همزمان با پیام نوروزی بایدن:ایالات متحده خواهان آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شد

۱۴۰۱/۱/۱

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا و آنتونی بلینکن وزیر خارجه فعلی و مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین این کشور در پیام‌هایی نوروز را تبریک گفتند و همزمان نماینده ویژه رییس جمهوری آمریکا در امور گروگان‌ها خواهان آزادی چهار شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شد.

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در پیام نوروزی خود گفت: «من و جیل می‌خواهیم بهترین آرزوهایمان را به همه کسانی که نوروز را در سراسر جهان جشن می‌گیرند، ابراز کنیم. آیین نوروزی یعنی نشستن دور سفره نوروز برای قدردانی از عزیزان، تامل در داشته‌های خود و استقبال از همه امکانات فصلی جدید. نوروز مبارک.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز در پیامی گفت که به تمامی دوستانمان که در سراسر جهان این عید باستانی را به استقبال بهار جشن می‌گیرند، شادباش می‌گویم. باشد که تمامی شما سال جدیدی سرشار از سلامتی، شادی، امید و تجدید در پیش رو داشته باشید

وزیر خارجه آمریکا در پیام ویدیویی خود افزود که نوروز را به جوامعی که افراد در آن همراه خانواده و دوستان «در کنار هفت‌سین می‌نشینند و از خوردن هفت میوه، باقلوا و نخودچی لذت می‌برند»، تبریک می‌گوید.

بلینکن در پایان پیام خود این شعر حافظ را خواند که «نفس باد صبا مشک‌فشان خواهد شد، عالم پیر دگر باره جوان خواهد شد.»

در همین حال، مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، نیز در پیامی گفت: نوروز مبارک به همه دوستانم در سراسر دنیا که این روز را جشن می‌گیرند. دعا می‌کنم «روز نو» از مردم ایران دور نباشد.

همزمان راجر کارستنز، نماینده ویژه رییس جمهوری آمریکا در امور گروگان‌ها، به زندانی بودن چهار شهروند آمریکایی در ایران اشاره کرد و گفت: ما به یاد باقر و سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز هستیم که باید بتوانند نوروز را در آزادی و در کنار عزیزانشان جشن بگیرند.

از سوی دیگر، بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا نیز در پیامی نوروز را به هر کس که آن را در سراسر جهان جشن می‌گیرد تبریک گفت و افزود که از جمله به دوستان افغان که اولین نوروزشان را در بریتانیا هستند این روز را تبریک می‌گوید. صادق خان، شهردار لندن، در پیامی توییتری نوروز را تبریک گفت.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، نیز در پیام نوروزی خود گفت که امروز بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان از جمله جوامع ایرانی، افغان، کرد، زرتشتی، بهائی، آسیای میانه و اسماعیلیه نوروز را جشن می‌گیرند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، نیز با ارسال یک پیام ویدیویی به زبان انگلیسی به شبکه «ایران اینترنشنال»، سال نو را به مردم ایران تبریک گفت و با یادآوری اینکه «یهودیان و ایرانیان تاریخ بسیار طولانی هزاران ساله دارند»، ابراز خوشبینی کرد که در«آینده‌ای بسیار نزدیک روابط خوب دو کشور احیا شود.»

بنت در این پیام گفت: «در حالی که رژیم کنونی ایران رژیمی وحشتناک و اقتدارگرا است، ما در اسرائیل به خوبی می‌دانیم که مردم ایران مردم خوبی هستند.»

نخست وزیر اسرائیل گفت: «ما دنبال صلح هستیم. ما امیدواریم و آرزو می‌کنیم مردم ایران خوشبختی، زندگی خوب و آینده‌ای خوب برای فرزندانشان داشته باشد.»

در همین حال سخنگوی ارتش اسرائیل با تاکید براینکه بین مردم و ملت‌های اسرائیل و ایران اشتراکات زیادی وجود دارد، برای مردم ایران آرزوی بهاری نو ‌مملو‌ از امید و احترام کرد و افزود: موشک‌ها و پهپادها بحران حاد آب ایران را حل نمی‌کنند.

شماری از مقام‌های بین‌المللی نیز در پیام‌هایی نوروز را تبریک گفتند از جمله رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز در پیامی نوروز به همه کسانی که آن را جشن می‌گیرند، تبریک گفت.

نگاه روز
جهان‌نما
خبر ۵ عصر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید