مقام غربی از احتمال توافق با ایران در ۴۸ ساعت آینده خبر داد؛ نورنیوز تکذیب کرد

۱۴۰۰/۱۲/۲۸

به دنبال انتشار سخنان وزیر خارجه ایرلند درباره احتمال دستیابی به توافق با جمهوری اسلامی در ۴۸ ساعت آینده و پیش از تعطیلات در ایران، وبسایت وابسته به شورای عالی امنیت ملی این موضوع را تکذیب کرد.

حساب توییتر نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، روز شنبه ۲۸ اسفند نوشت که خبرها در این باره «دقیق نیست» و «اتفاق خاصی» رخ نداده است.

ساعاتی پیشتر سیمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند که از طرف شورای امنیت سازمان ملل در مذاکرات وین حضور دارد، از وجود علائمی مبنی بر حصول توافق در «این آخر هفته» خبر داده بود.

وزیر خارجه ایرلند به رادیو ۴ بی‌بی‌سی گفت از روز دوشنبه در ایران تعطیلات حدودا دو هفته‌ای شروع می‌شود و بنابر این، شاید رهبران سیاسی جمهوری اسلامی بخواهند این موضوع طی ۴۸ ساعت آینده حل شود.

او بازگشت نفت ایران به بازار را انگیزه‌ای برای تلاش برای حصول توافق دانست و یادآوری کرد که این اتفاق باعث کاهش قیمت انرژی خواهد شد که پس از حمله روسیه به اوکراین افزایش یافته است.

مقام‌های جمهوری اسلامی در روزهای اخیر بدون اشاره به جزییات از «یکی-دو موضوع حل نشده» در مذاکرات وین خبر داده بودند. رسانه‌ها نیز گزارش کرده بودند مهمترین موضوع خارج شدن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی است.

پایگاه خبری اکسیوس چند روز پیش به نقل از چند مقام گزارش داد که دولت بایدن در حال بررسی خارج کردن نام سپاه پاسداران از این فهرست، در ازای تعهد جمهوری اسلامی به اعلان کاستن از تنش‌ها در منطقه، است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، شامگاه جمعه تایید کرد که در این باره مذاکراتی در جریان است اما حاضر نشد جزییاتی در این باره ارائه کند.

روز جمعه نخست وزیر و وزیر خارجه اسرائیل در بیانیه‌ای مشترک از دولت بایدن خواستند اقدام به خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی، آن هم در ازای وعده‌های پوچ، نکند.

جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا، نیز در مصاحبه با ایران‌اینترنشنال این اقدام احتمالی دولت بایدن را «اشتباه محض و تراژیک» خواند و تاکید کرد نمی‌توان به وعده‌های جمهوری اسلامی برای کاهش اقدامات تروریستی در منطقه اعتماد کرد.

جهان‌نما
اخبار
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید