امیرعبداللهیان: دو خواسته ایران از آمریکا در مذاکرات وین هنوز حل نشده است

۱۴۰۰/۱۲/۲۵

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، اعلام کرد که دو خواسته ایران از آمریکا در مذاکرات وین هنوز حل نشده که یکی از آنها تضمین اقتصادی است.

او روز چهارشنبه ۲۵ اسفند در جمع خبرنگاران گفت چهار موضوع «به عنوان خط قرمز» در مذاکرات مطرح بود که دو موضوع «تقریبا حل شده است».

وزیر خارجه جمهوری اسلامی همچنین گفت: «از طریق نان پیپر [به صورت غیر رسمی] و از طریق انریکه مورا به تبادل پیام‌ها با طرف آمریکایی ادامه می‌دهیم.»

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها بدون اشاره به جزییات، از «خطوط قرمز» خود در مذاکرات وین گفته‌اند. هفته گذشته نیز به دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره باقی ماندن تحریم آمریکا علیه سپاه پاسداران، امیرعبداللهیان گفته بود: «قهرمانان ملی ما قابل مذاکره نیستند.»

در همین حال، پایگاه خبری اکسیوس روز چهارشنبه به نقل از چند مقام اسرائیلی و آمریکایی گزارش داد که دولت بایدن در حال بررسی حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی در ازای تعهد ایران به کاهش تنش‌ها در منطقه است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در سخنان روز چهارشنبه‌اش به موضوع روسیه و مذاکرات وین نیز اشاره کرد.

پس از آنکه روسیه شروط جدیدی برای احیای برجام گذاشت، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیستم اسفند اعلام کرد مذاکرات وین «به دلیل عوامل بیرونی» متوقف می‌شود.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی پس از آن همواره گفته‌اند دلیل توقف مذاکرات نپذیرفتن شرایط ایران از سوی آمریکا است.

امیرعبداللهیان روز چهارشنبه گفت:«در افکار عمومی برداشت شده بود که روسیه توافق احتمالی وین را در موضوع اوکراین گروگان گرفته، اما روسیه اطمینان داد که هیچ ارتباطی بین این دو قائل نیست.»

او به تازگی از سفر مسکو بازگشته است؛ در جریان ان سفر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفت واشینگتن به مسکو «تضمین کتبی» داده تحریم‌های جدید علیه روسیه بر همکاری‌هایش با تهران تاثیر نخواهد گذاشت.

با این حال مقام‌های آمریکا گفته‌اند درباره این سخنان عمومی لاوروف اظهار نظری نمی‌کنند و تضمین‌هایی فراتر از برجام در کار نیست.

از سوی دیگر وبسایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، سفر امیرعبداللهیان به مسکو را «برگ برنده» برای جمهوری اسلامی خواند و نوشت: «دیپلماسی فعال و بازیگری هوشمند جمهوری اسلامی ایران موجب رفع نگرانی‌های واقعی و تصنعی در مورد احتمال شکست مذاکرات وین به دلیل درخواست جدید مسکو شد.»

روز چهارشنبه همچنین رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، با اشاره به سخنان وزیر خارجه روسیه درباره گرفتن تضمین از آمریکا، ابراز امیدواری کرد توافق با ایران به زودی حاصل شود. او در عین حال گفت موضوعات مربوط به سایت‌های مشکوک ایران باید بر اساس نقشه راه تعیین شده شفاف‌سازی شود.

اخبار و اخبار ورزشی
تاریخ شفاهی
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید