رهبران اسرائیل: بایدن سپاه پاسداران را از گروه‌های تروریستی خارج نکند

۱۴۰۰/۱۲/۲۷

نخست وزیر و وزیر خارجه اسرائیل در بیانیه‌ای مشترک از دولت بایدن خواستند اقدام به خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی، آن هم در ازای وعده‌های پوچ، نکند.

نفتالی بنت، نخست وزیر، و یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، در بیانیه مشترکی که روز جمعه ۲۷ اسفند منتشر شد تاکید کرده‌اند سپاه پاسداران مسئول حملات به نظامیان و غیرنظامیان آمریکایی در سراسر خاورمیانه بوده است.

این دو رهبر اسرائیل با تاکید بر جهانی بودن مبارزه با تروریسم نوشته‌اند: «معتقدیم ایالات متحده نزدیکترین متحدان خود را در ازای وعده‌های توخالی تروریست‌ها رها نخواهد کرد.»

این بیانیه دو روز پس از انتشار گزارشی در پایگاه خبری اکسیوس صادر شده است.

اکسیوس روز چهارشنبه به نقل از سه مقام اسرائیلی و دو منبع آمریکایی گزارش داد که دولت بایدن در حال بررسی حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی در ازای تعهد عمومی ایران به کاهش تنش‌ها در منطقه است.

شامگاه جمعه نیز جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا، در مصاحبه با ایران‌اینترنشنال این اقدام احتمالی دولت بایدن را اشتباه محض و تراژیک خواند و تاکید کرد نمی‌توان به وعده‌های جمهوری اسلامی برای کاهش اقدامات تروریستی در منطقه اعتماد کرد.

نخست وزیر و وزیر خارجه اسرائیل در بیانیه مشترک خود نوشته‌اند: دشوار است باور کردن اینکه «نام سپاه پاسداران در ازای وعده آسیب نرساندن به آمریکایی‌ها از فهرست سازمان های تروریستی حذف شود».

آنها تاکید کرده‌اند سپاه پاسداران همان «حزب‌الله در لبنان است، جهاد اسلامی در غزه است، حوثی‌ها در یمن است، شبه‌نظامیان در عراق است».

گفت‌وگوهای غیرمستقیم جمهوری اسلامی و آمریکا در طول ۱۱ ماه گذشته در وین در جریان بوده است.

این مذاکرات از هفته گذشته متوقف شده است.

روز پنجشنبه خبرگزاری رویترز خبر داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه تایید کرده است که ایران مقادیری از اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده خود را تبدیل به فرم دیگری کرده که بازیابی، رقیق‌سازی و حمل آن به خارج از ایران سخت‌تر شده است.

خبرگزاری ایسنا روز جمعه در گزارشی که تایید کننده خبر رویترز بود نوشت این اقدام ارتباطی به مذاکرات وین یا ارسال پیام به طرف غربی ندارد و با «هدف پزشکی» انجام شده است.

اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید